Špina, smrad a opití bezdomovci - tak vyzerajú niektoré čakárne na našich železničných staniciach. Zvlášť v tomto chladnom počasí si bezdomovci zvykli ustlať na lavičkách, ktoré sú určené cestujúcim s platným cestovným lístkom. Títo páchnuci nocľažníci však nemajú ani lístok, ani základné hygienické návyky, ani chuť spraviť niečo pre to, aby mohli prespávať v nocľahárni na to určenej.
Príkladnú fotku nám poslal čitateľ Jano, ktorého v jednej takej čakárni ovalil príšerný smrad a pohľad na ľudí ležiacich na lavičke ho prinútil počkať na vlak radšej v chladnej staničnej hale ako v tejto síce vykúrenej, no dosť pofidérne obsadenej čakárni.
Zvlášť v týchto chladných dňoch si ľudia z ulice čakárne zamieňajú s dočasnými príbytkami. Tí, ktorí si riadne zakúpili lístok si pri pohľade na takéto osadenstvo radšej na vlak počkajú vonku, akoby mali riskovať stret s nevyspytateľnými opilcami. Preto sme požiadali Železnice SR o vyjadrenie sa k tejto problematike.
"Rozhodnutie vedenia ŽSR otvoriť a sprístupniť železničné stanice po celých 24 hodín súvisí s mimoriadnou poveternostnou a klimatickou situáciou (extrémne mrazy, snehové kalamity), ktorá momentálne na Slovensku panuje," poskytla nám stanovisko Mgr. Zuzana Chalupová z Odboru komunikácie ŽSR. "ŽSR si uvedomovalo riziko obsadenia železničných staníc aj ľuďmi bez domova a je pripravené znášať dôsledky tohto rozhodnutia, a to zabezpečením vyčistenia - dezinfikovania vnútorných priestorov staníc, či zvýšenou spoluprácou s mestskou a železničnou políciou."
Podľa Zuzany Chalupovej je toto "skutočne mimoriadny režim, prechodné a dočasné opatrenie, ktoré budeme operatívne riešiť v závislosti od vývoja počasia. ŽSR si stojí za tým, že záchrana ľudkého života v krízovej situácii spôsobenej extrémnymi mrazmi je nadovšetko."