Čitateľ Nového Času tvrdí, že sa tak stalo tento aj minulý rok. Riaditeľ zoo Štefan Kollár usmrtenie vĺčat obhajuje tým, že pre taký veľký počet týchto zvierat nemá priestory.
V košickej zoologickej záhrade sú v súčasnosti tri vlky - dva samce a jedna samička. „Na jar 2008 sa narodilo deväť vĺčat. Z tohto počtu pán riaditeľ zabil sedem mláďat. Z ostávajúcich dvoch jeden neskôr uhynul. Odchovaný bol jeden samec. V roku 2009 vrhla vlčica desať mláďat. Niektoré uhynuli, ďalšie z vrhu zabili," napísal v emaile čitateľ, ktorého rozhorčilo, či poslaním zoo je usmrcovať mláďatá chráneného druhu.
Riaditeľ Štefan Kollár sa bráni, že v zoo nič protizákonné neurobili. „Nemáme vytvorený priestor na to, aby sme tieto vĺčatá mohli chovať v primeraných podmienkach a iné zoo o ne záujem nemajú," uviedol riaditeľ.
Dodal, že usmrtené boli veterinárnym lekárom. „Vypúšťať ich do prírody bez súhlasu ministerstva a štátnej ochrany nemôžeme. Nevieme, ako by sa vo voľnej prírode správali," doplnil Š. Kollár, ktorý poznamenal, že podobný problém riešili v brnianskej zoo, kde sa však k mláďatám nevedeli dostať, pretože boli schované v nore. „Teraz tam majú jedenásť vlkov a majú s tým problém," skonštatoval riaditeľ košickej zoo.
Podľa riaditeľky bratislavskej zoo Miloslavy Šavelovej sa usmrcovaniu vĺčat dalo predísť. „Na vlkov je skutočne veľmi zložitý odbyt. Ak chovateľ nemá priestory, mal by pristúpiť k antikoncepcii, sterilizácii alebo oddeleniu jedincov."
Škandály košickej zoo
Úhyn ôsmich tučniakov: od mája minulého roku doteraz prišla zoo o osem jedincov, dva z nich zahynuli ľudským pričinením, zvyšní na choroby.
Útek emu hnedého i paovce: niekoľko týždňov si slobodu užíval emu hnedý, ako aj paovca. Vtáka nakoniec chytili, no pri prevoze uhynul.
Diery v oplotení: čitatelia viackrát upozorňovali na diery v oplotení, kadiaľ do zoo vchádzajú hubári či neplatiaci návštevníci.