Bývalý vicepremiér dnes vyhlásil, že strana potrebuje okrem iného zmenu štýlu vedenia a transparentnosť. Pripustil tiež, že SMK možno v minulosti zabudla na "sociálny rozmer". "To nie je osobný súboj medzi mnou a pánom Bélom Bugárom," tvrdil a uzavrel, že aj v prípade jeho zvolenia by SMK zostala stredopravou stranou a najbližšími spojencami by stále boli ďalšie dve opozičné strany SDKÚ-DS a KDH.
Csáky nespresnil, prečo sa podľa neho má SMK sústrediť na transparentnosť. "Vychádzam z reality," tvrdil bez ďalších podrobností.
Podľa viacerých slovenských médií Csákyho podporuje aj ďalší podpredseda SMK Miklós Duray. Ten je známy sympatiami k národne orientovanej maďarskej opozičnej strane Fidesz. Bugár, ktorý je dlhodobo najpopulárnejším politikom strany, zas voči Durayovi niekoľkokrát vystúpil a padol už aj návrh na zrušenie jeho postu v strane.
Duray však ČTK priamo nepotvrdil, že Csákyho podporuje. "Podporujem predovšetkým výber (medzi viacerými kandidátmi)," tvrdil. Šance Bugára a Csákyho sú podľa neho vyrovnané.
Csáky oznámil svoju kandidatúru po dlhšom váhaní. Okresná organizácia strany v Nových Zámkoch ho totiž na predsedu strany navrhla ešte predminulú sobotu. Delegáti SMK budú voliť predsedu strany na kongrese 31. marca v Komárne. Csáky už v minulosti s Bugárom o vedenie súperil ešte v Maďarskom kresťanskodemokratickom hnutí, ktoré sa stalo po zjednotení maďarských strán v roku 1998 súčasťou SMK.
Podpredseda SMK v minulosti nevylučoval, že by za stranu mohol kandidovať v najbližších voľbách do Európskeho parlamentu. Dnes však potvrdil, že ak by sa stal predsedom, o kreslo europoslanca sa uchádzať nebude.
SMK, ktorá politicky zastupuje zhruba polmiliónovú maďarskú menšinu na juhu Slovenska, skončila po minuloročných parlamentných voľbách v opozícii. Predtým sa takmer osem rokov podieľala na vládach bývalého premiéra Mikuláša Dzurindu. Prieskumy strane ukazujú približne desaťpercentnú voličskú popularitu.
Bugár: Verím, že to posilní stranu
Zo súťaže Bélu Bugára a Pál Csákyho o post predsedu SMK môže vyjsť strana oveľa silnejšia. Bugár to uviedol v reakcii na oznámenie o kandidatúre Csákyho na túto funkciu.
Ako dodal, existencia takejto súťaže potvrdzuje vnútrostranícku demokraciu. „Tento kongres nie je o programoch, ale o zmene stanov a voľbách," charakterizoval Bugár program snemu SMK, ktorý sa uskutoční 31. marca. „Nemyslím si, že momentálne by bol zrelý nejaký iný súper," odpovedal na otázku, či by neprivítal radšej iného protikandidáta. Dodal, že kandidatúru Csákyho víta a ich osobné vzťahy nezmení. „V MKDH už v minulosti dvakrát proti mne kandidoval," podotkol.
Bugár odmietol Csákyho kritiku, že v SMK je netransparentnosť. Poukázal na to, že v takomto prípade by vlastne kritizoval sám seba, keďže je roky vo vedení a bol dokonca predsedom ministerského klubu. Podobne nesúhlasil s názorom, že nie je tímový hráč.
Na otázku, či nie je na spolustraníkov tvrdý, keďže Miklós Duray ho označil za „vodcovský typ" politika, Bugár odpovedal, že čo sa týka práce, tak áno. „Ak sa dohodneme, že sú rozdelené úlohy a sú tam aj termíny, tak som tvrdý. Ak treba určiť cieľ a spôsob, ako to dosiahnuť, v tom som vždy prvý. Každý má príležitosť, nech je rýchlejší," uzavrel Bugár.
Súboj Bugár vs. Csáky stranu môže posilniť
Aktualizované
BRATISLAVA - Podpredseda opozičnej Strany maďarskej koalície a bývalý vicepremiér Pál Csáky sa bude koncom marca uchádzať o post predsedu SMK. Novinárom to povedal na tlačovej konferencii. Csáky sa tak stane protikandidátom dlhoročného predsedu SMK Bélu Bugára. Ďalší kandidáti už pravdepodobne na sneme strany nebudú.