Kolujúci mail o tom, že v určitý deň koncom augusta sa treba pozerať na oblohu, aby sme videli to, čo už nikdy neuvidíme, ste dostali možno aj vy. Viola Švecová nafotila "červenú guľu" na dovolenke v Chorvátsku. A možno aj vy ste na oblohe uvideli to, čo naša čitateľka odfotila a teraz ukazujete priateľom a známym vaše fotky Marsu.
Musíme vás však sklamať. Mail koluje približne od roku 2003 a každoročne mnoho zvedavcov naláka obrátiť hlavu k nočnej oblohe a sledovať červenú planétu. Astronómovia sa nad tým iba usmievajú a krútia hlavami. Prečo?
O stanovisko sme požiadali odborníka - astronóma, Mgr. Mariána Jakubíka, PhD., člena Vedeckej rady Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied.
„S týmto mailom sa stretávame každoročne a nemyslím si, že po mojom vysvetlení tomu bude na budúci rok inak," skepticky začal Marián Jakubík. „Najzrozumiteľnejšie bude, ak si porovnáme Mesiac a Mars. Jasnosť Mesiaca v splne je asi 10 000x väčšia než jasnosť Marsu pri jeho najväčšom priblížení k Zemi. Už len podľa toho nie je možné vidieť Mars tak zreteľne ako Mesiac," vysvetľuje astronóm. „Hoci Mars má priemer 6 800 km a Mesiac iba 3 474 km, vzdialenosť Mesiaca sa ráta na stotisíce kilometrov no Marsu na stovky miliónov! Preto je uhlová veľkosť Mesiaca na oblohe 70 až 500 krát väčšia než uhlová veľkosť Marsu." pokračuje pán Jakubík.
"Aj laikovi musí byť teda zrejmé, že Mars nemôže byť na oblohe rovnako veľký ako Mesiac. Okrem toho laik nedokáže planétu Mars odlíšiť od okolitých hviezd," dodáva.
Čo teda mohla naša čitateľka odfotiť?
„Sfarbenie Mesiaca spôsobil fakt, že sa Mesiac nachádzal nízko nad obzorom a teda lúče dopadajúce na povrch Zeme museli prejsť hustejšou atmosférou, v ktorej dochádza k ich rozptylu. Keďže sa v atmosfére viac rozptyľuje modré svetlo javia sa nám objekty nízko nad obzorom viac červené," podal jasné vysvetlenie odborník z oblasti astronómie.