Do jedného kostola vchádzajú dvoma vchodmi. Občania Mýtnej a Dobroča (okr. Lučenec) majú na kopci spoločný evanjelický kostol aj cintorín.
Okolo svätostánku je hradba, v ktorej sa nachádzajú dva vstupy, a teda jeden je pre Mýtňanov a druhý pre Dobročanov. Navyše sa pri kostole nachádza aj drevená zvonica, v ktorej je tajomná chodba.
Okolo evanjelického svätostánku dvoch novohradských dedín z prelomu 13. a 14. storočia vybudovali hradbu o 150 rokov neskôr husiti.
„Nevie sa presne, prečo urobili do múru dva vchody. Je možné, že slúžili ako únikové cesty z jednej a druhej strany,“ uviedol starosta Mýtnej Pavel Greksa.
Dva vchody do kostola si neskôr podelili medzi sebou Mýtňania a Dobročania.
„Vzdialenosť z dedín do svätostánku je zhruba rovnaká, len od nás je tá cesta horšia, lebo ju zatiaľ nemáme majetkovo vysporiadanú,“ vysvetlil starosta Dobroča Miroslav Remeník.
Okrem vchodov majú obyvatelia obidvoch obcí dokonca v kostole podelené aj strany na sedenie.
„Na jednej sú Mýtňania a na druhej Dobročania a hore na chóre je to opačne, aby odtiaľ muži dovideli na svoje ženy a kontrolovali ich aj pri modlitbe,“ povedal s úsmevom Greksa. Obe dediny majú spoločný aj cintorín, ktorý je okolo kostola, no tiež pochovávajú na jednej strane zosnulých z Mýtnej a na druhej z Dobroča.
Ďalšou zaujímavosťou v rámci chrámového areálu je drevená zvonica, ktorá by mala byť postavená bez jediného klinca. „Vnútri sa nachádza jama, z ktorej sa ide do podzemnej chodby. No je už zasypaná a nevieme, na čo mohla slúžiť. Traduje sa, že viedla na divínsky hrad alebo do bývalého kláštora,“ dodal mýtňanský starosta s tým, že kostol sa nachádza v ich katastri a evanjelická diecéza zasa sídli v Dobroči.