Na stredu totiž rada školy zvolala plenárne zhromaždenie, kde chceli bojovať o zachovanie školy. Rodičia sú pobúrení. Nový Čas zisťoval u kompetentných, čo bude so 188 žiakmi. „Rada školy vás pozýva na plenárne zasadnutie ohľadne riešenia problému zachovania školy,“ svietil oznam na webovej stránke školy. A nastala panika. Rodičia, ktorých sme oslovili, nevedeli, čo si o tom myslieť. Jedni nám tvrdili, že tu má vyrásť zdravotné stredisko, ďalší, že menia právneho zriaďovateľa.
Nový Čas kontaktoval riaditeľku školy. Tá stretnutie odmietla, sľúbila telefonický rozhovor, no nakoniec telefón nezdvihla. Jej zástupkyňa nám potvrdila, že škole hrozí zrušenie. Zriaďovateľom je mestská časť Karlova Ves. Hovorca mestskej časti uviedol, že sa o stretnutí rodičov dozvedeli len z webovej stránky a nikto ich tam nepozval.
„V ZŠ Veternicova, žiaľ, šesť rokov klesá počet prihlásených detí. Kým v školskom roku 2010/2011 ju navštevovalo 271 žiakov, dnes ich je 188. Ide o trvalý trend a pokles pod kritickú hranicu. Dnes si z normatívnych prostriedkov škola nedokáže pokryť mzdy zamestnancov ani základné prevádzkové náklady,“ tvrdí hovorca Branislav Heldes. Podľa jeho slov na Veternicovej chystajú iba organizačnú zmenu a škola zmení iba pečiatku. „Máme záujem, aby zostalo toto pracovisko zachované, aby sa neznížil komfort žiakov a ich rodičov, aby zostali v prostredí, na ktoré sú naučení a majú ho radi. Preto sme uvítali možnosť vytvoriť tam elokované pracovisko ZŠ Alexandra Dubčeka,“ dodal Heldes.
Viac svetla malo priniesť stredajšie stretnutie rodičov, ktorí chcú bojovať o zachovanie školy. Samospráva platí školskému klubu 400 eur na žiaka. Okrem toho išlo na dofinancovanie 65-tisíc eur. Faktom však je, že na úrade v Karlovej Vsi vedia byť štedrí aj sami k sebe. Nový Čas v októbri upozornil na to, že si vedenie mestskej časti už po polročnej práci nadelilo zvýšenie platov a odmeny vo výške niekoľkých tisícov eur.
Rodičia sú nahnevaní
Eva (36): Počula som o zrušení a som úplne rozčúlená, to je strašné. Moja dcéra sem prestúpila v apríli z Tilgnerovej školy, lebo mali v triede šikanu a odvtedy chodíme k psychológovi, ktorý nám poradil zmeniť školu. Konečne si tu našla kamarátky, rada chodí do školy, a teraz majú školu zrušiť? Nerobí to dobrotu so psychikou dieťaťa. Vôbec nevieme, aké sú možnosti. Už som aj počula, že máme mesačne prispievať 32,50 eura, aby sa škola zachovala. To ju už môžeme dať na súkromnú školu.
Martina (37): Počula som, že by sa škola nemala zrušiť, ale mal by sa zmeniť právny zriaďovateľ. Všetci rodičia vedia niečo iné. Ak by sa náhodou škola zrušila, to by bolo zlé. My sme do tejto školy prišli len v novembi. Presun na inú školu by bol pre dieťa aj pre nás stresujúci. S touto školou aj s prístupom učiteľov sme veľmi spokojní. V triede majú 23 detí, a to nie je málo. Určite by som bola rada, keby sa nič nemenilo.
Michal (34): Je pravda, že obidve školy na sídlisku sú naplnené na pol kapacity. Je logické uvažovať nad tým, prakticky ich spojiť a že je to neekonomické a sú v mínuse. Na druhej strane mám iba prváka a ten spôsob výučby, ktorý tu prebieha, sa mi páči a iná škola môže byť pre prváka náročná zmena. Skôr som zvedavý na návrhy a riešenia. Vraj má škola stratu každý rok 67-tisíc eur a kvôli nedostatku detí chýbajú dotácie.
Prídu učitelia o prácu?
"Naši odborári nás nekontaktovali, čo sa týka problémov. Ak by mali problémy so stratou zamestnania, určite by žiadali právnu radu. Ale možno, že sa to ešte udeje," uviedol predseda školských odborov Pavel Ondek.