V kotle, ktorý zostrojil svojpomocne, najradšej vyvára belgické pivká ako tmavý špeciál 16-ku, ale aj svetlé Gemer 12-ku a Gemeretro IPA 12-ku. Pracujúci dôchodca Miroslav považuje varenie piva za svoj životný štýl. Po štúdiu pivovarníckej školy v Topoľčanoch dlho pracoval v pivovare Gemer. Keď v roku 2006 závod zanikol, rozhodol sa bývalý majster sudovne variť si pivo doma.
Jeho prvé pokusy sa neskončili práve najlepšie. „Zničil som dlážku v kuchyni a aj vaňu, manželka musela ešte tri dni vetrať celý byt. Rozhodol som sa teda presťahovať do pivnice, v ktorej ročne uvarím okolo 37 várok piva,“ prezrádza Miroslav, ktorý vyrobil už desiatky rôznych druhov zlatého moku. Maličký pivovar dôchodcu je plne automatizovaný.
Varný hrniec má napojený na počítač s programom, ktorý presne upraví parametre dôležité pre varenie piva. „Základom sú voda, chmeľ a slad. Ja varím infúzne, teda všetko robím v jednom hrnci,“ objasňuje Rimavskosoboťan. „Výhodou domáceho varenia je, že si do pivka môžem dať, čo chcem a viem, čo pijem,“ smeje sa Blanarovič, ktorý najradšej vyrába belgické pivá. Najväčšími pivármi ostávajú Česi so 145 litrami na hlavu.
Postup výroby
1. Dezinfikujú sa nádoby.
2. Rozomelie sa slad.
3. Našrotované dielo sa varí v hrnci spolu s vodou.
4. Prečapuje sa do scedzovacieho hrnca, kde sa oddelí sladina od mlátu.
5. Sladina sa preleje do varne a uskutoční sa chmeľovar.
6. Vznikne mladina, ktorá sa ochladí a pridajú sa do nej kvasnice.
7. Následne pivo niekoľko dní kvasí.
8. Potom dozrieva, filtruje sa a stáča do sudov.
Láska k pivu u nás klesá, najviac ho pijú Česi
Priemerná spotreba zlatistého moku na hlavu Slováka má klesajúcu tendenciu. Kým ešte v roku 2011 priemerný Slovák vypil približne 81 litrov piva, o tri roky neskôr sa jeho spotreba znížila až o 10 litrov. V roku 2015 jemne stúpla na 72,9 litra na osobu. Najväčšími pivármi naďalej zostávajú Česi s 145 litrami na hlavu.
Spotreba piva u Slovákov
2015 - 72,9 l
2014 - 70,4 l
2013 - 71,6 l
2012 - 76,3 l