Počas vojny sa zázračne zjavilo drevorubačom. V časoch prenasledovania režimom bolo pre pravoslávnych veriacich veľkým povzbudením. Žandári však artefakt zhabali a bez stopy zmizol. Vzácnosť sa objavila až teraz, po 75 rokoch. Historikovi ho v igelitke priniesol záhadný muž.
Legendárny pravoslávny kríž v polienku sa zjavil v januári 1941 v Krášku (časti dnešnej Zemplínskej Širokej) pri rúbaní dreva istej vdove. Drevorubač nemohol bukové polienko rozkálať, keď sa mu to nakoniec podarilo, zjavil sa v ňom pravoslávny kríž. Artefakt vystavili v chráme a chodili ho uctievať stovky veriacich. „Ľudí vtedy chytila až eufória. V čase Slovenského štátu boli pravoslávni prenasledovaní, mnohých kňazov vyhlásili za sovietskych agentov,“ vysvetľuje jerej Marek Gubík zo Zemplínskej Širokej.
Zázračné polienko napokon zhabali žandári, zachovala sa len jediná fotografia, ktorú stihol urobiť duchovný. Po 75 rokoch sa polienko objavilo za rovnako zvláštnych okolností. „Neveril som, že sa stratilo. Nenašiel som žiadne záznamy. Tak mi napadlo napísať inzerát na internet,“ hovorí historik Matej Starják.
„Až po vyše roku ktosi zareagoval. Doniesol drevo v igelitke, ani sa nepredstavil. Pôsobil arogantne. Nemal som zaručenú pravosť, ale polienko som kúpil za 800 €,“ prezradil nadšený historik. S kolegom Vladom Sekelom porovnali ošumelý kúsok s fotografiou. Všetko nasvedčovalo, že ide o pôvodný artefakt. Dali ho odborne zreštaurovať, aby polienko mohli ukázať verejnosti.
„V minulosti zjavenie kríža ukázalo ľuďom určitú odmenu za trápenia a ubezpečenie, že Boh ostáva s nimi v ťažkom období,“ hovorí jerej Gubík. „Opätovné ukázanie sa tohto posvätného kríža berieme ako určité posilnenie a kotvu, ktorá nás má zjednotiť a stmeliť,“ dodal duchovný. Zázračné polienko sa už vrátilo do chrámu v Zemplínskej Širokej a bolo aj slávnostne vysvätené.