Len tento týždeň v pondelok ho operovali v bratislavskom Národnom onkologickom ústave. Bývalá hlava štátu skončila v rovnakej nemocnici už minulý rok v júni, keď musela ísť pod nôž pre hrubé črevo. S rovnakým problémom sa v prísnom utajení borí aj tentoraz. Ako dopadla operácia a ako dlho ešte bude exprezident pripútaný na lôžko?
Pred ôsmimi mesiacmi stav Ivana Gašparoviča verejnosť doslova šokoval. Lekári v onkologickom ústave mu museli operovať hrubé črevo. Podľa vtedajších informácií pobudol v nemocnici asi dva týždne a neskôr počas roka sa už čulý objavoval na verejnosti. Aj pred tromi týždňami ešte absolvoval obed s prezidentom Andrejom Kiskom priamo v Prezidentskom paláci. Jeho návrat za múry bratislavského onkologického ústavu je tak viac než prekvapivý.
Podľa informácií Nového Času Gašparoviča opäť trápi práve hrubé črevo. Všetko však prebiehalo v úplnom utajení a rodina o zdravotnom stave bývalého najvyššieho ústavného činiteľa sama neinformovala. Operácia sa uskutočnila len v pondelok a momentálne exprezident leží na chirurgii. Samotný Národný onkologický ústav bol však na vyjadrenia skúpy. „K tejto téme sa nebudeme vyjadrovať. Je to súkromná osoba, ktorá spadá pod legislatívu v rámci ochrany osobných údajov,“ uviedla jeho hovorkyňa Viktória Vasilenková.
Exprezident už sedí
Zhovorčivejší však bol exprezidentov syn Ivan, ktorý pracuje ako lekár. „Bol to plánovaný operačný zákrok, pán prezident je v poriadku, už aj sedí. Desať dní po operácii by ho mali pustiť,“ povedal Novému Času. Podľa nášho zdroja však operácia až taká plánovaná nebola a Gašparoviča dohnali do nemocnice zdravotné ťažkosti. Faktom zostáva, že Národný onkologický ústav lieči najvážnejšie ochorenia. Pred budovou nemocnice včera počas dňa stálo auto ochrankárov, ktorí sa vnútri nemocnice pri bývalej hlave štátu striedali. Navštívili sme aj Gašparovičov dom v Limbachu, kde však bolo ticho. Susedia bývalého prezidenta ho podľa vlastných slov už dlhší čas nevideli.
Čo operovali Gašparovičovi podľa odborníkov
V tom najlepšom prípade môže ísť len o nekomfortne zašitú jazvu pri predchádzajúcej operácii. V horšom prípade môže dochádzať k úniku stolice do oblasti brucha, čo zvyšuje riziko infekcie. V najťažších prípadoch sú dôvodom operácie metastázy. Ak ide o pacientov s rakovinou hrubého čreva, najčastejšie sú metastázy v pečeni. Operácia hrubého čreva však môže mať aj pozitívnu príčinu. Ak mal pacient vývod z hrubého čreva (stómia) a jeho stav sa zlepšil, môžu mu vývod odstrániť.