Majitelia bytov tu totiž tŕpnu pri každej kvapke dažďa, aby ich zas nevytopilo a oprava obrovských škôd je v nedohľadne. Po zverejnení článku sa nám do redakcie ozvali obyvatelia bytovky na Cyrilovej ulici. Tí tiež majú pre plánovanú nadstavbu, ktorú s Páričkovou spája meno podnikateľa Aurela Klátika, hlavu v smútku.
Jedným z konateľov firmy DAS-ING, ktorá znepríjemňuje život obyvateľom Páričkovej, kde odstavili výťahy a pre nekonečnú výstavbu zaplavuje byty, je Aurel Klátik. Ten figuruje aj v dozornej rade firmy DACH-ING. Táto spoločnosť od roku 2008 spôsobuje nočnú moru aj ľuďom z bytovky na Cyrilovej ulici. Plánujú tu totiž nadstaviť dve podlažia, čo obyvatelia radikálne odmietli, potrebovali súhlas dvoch tretín vlastníkov bytov.
„Na zmanipulovanej schôdzi v roku 2008 nemali dostatočný počet hlasov, hoci tvrdili, že áno. Získavali ich dodatočne po schôdzi v januári 2009. Chodili po bytoch za dôchodcami a zbierali podpisy, z čoho vzišlo uznesenie zo schôdze, no my sme sa obrátili na Okresný súd, ktorý rozhodol, že uznesenie je neplatné,“ prezradila obyvateľka bytovky Helena. Napriek tomu investor podnikol ďalšie kroky na to, aby mohol stavať. „Žiadal zapísať neexistujúce byty do listu vlastníctva na katastri. Oni ich zapísali, my sme žiadali o nápravu,“ tvrdí Helena.
Obyvatelia sa boja
Investor podľa Heleny využíval veľmi ohavné praktiky na to, aby ľudí donútil prestať bojovať proti plánovanej výstavbe. „Došlo k fyzickému napadnutiu jednej obyvateľky a tiež aj poškodzovaniu majetku. Susedovi prepichli gumy na aute,“ vraví rozhorčene. „Bojíme sa, že ak začnú stavať, bude nás vytápať ako na Páričkovej, môžu nám aj odstaviť výťahy. Pre ľudí okolo 80-tky je to nemysliteľné,“ tvrdí Helena. Ako dodáva, pre problém s investorom nemôžu žiadať ani o eurofondy na rekonštrukciu bytovky. Nový Čas sa snažil skontaktovať aj Aurelom Klátikom, ten však na telefonáty ani SMS nereagoval.
Prečo im nadstavbu povolili?
Napriek tomu, že súd označil uznesenie z bytovej schôdze o súhlase s nadstavbou za neplatné, investor DACH-ING dostal od ružinovského úradu stavebné povolenie v auguste 2015. S prácami sa má podľa informácií na stránke cyrilova.sk začať v marci tohto roka. „Keďže investor splnil podmienky územného rozhodnutia, stavebný úrad je zo zákona povinný mu povolenie vydať,“ vysvetľovala hovorkyňa Ružinova Marianna Šebová. Právnik, ktorý vyhral spory proti DACH-INGu v Novom Meste, má však iný názor. „Úrad musí skúmať, či je stavebník oprávenený stavať. Zmluva o nadstavbe je ale problematická, keďže uznesenie nie je platné,“ povedal Novému Času právnik Ivan Syrový. Loptičku má však v rukách prokuratúra a Okresný úrad, ktorým bol podaný podnet.
S nadstavbou musia súhlasiť 2/3 obyvateľov
"Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome prijímajú rozhodnutia na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak hlasujú o zmluve o nadstavbe a o každom dodatku k nim. Ak sa rozhoduje o nadstavbe v podkroví alebo povale, vyžaduje sa zároveň súhlas všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na najvyššom poschodí. Vzájomné práva a povinnosti pri nadstavbe domu medzi stavebníkmi a vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome by mali byť upravené v zmluve o nadstavbe domu," hovorí právnik Miroslav Ivanovič.
Čo robiť pri problémoch?
Zodpovedný za prípadnú škodu je stavebník alebo investor, záleží na tom, čo je v zmluve o nadstavbe. „V zmluve musí byť všetko špecifikované – termíny, poistenie, zodpovednosť, odstránenie závad, aj pokuty,“ tvrdí predsedníčka občianskeho združenia Inštitút bývania Jaroslava Zapletalová. Ak stavebník nedodržiava stanovené lehoty, nespokojní vlastníci bytov sa môžu obrátiť na stavebný úrad. V prípade technických problémov môžu podať podnet na Slovenskú stavebnú inšpekciu. „Poznám takéto prípady a veľmi ma zaráža ľahostajnosť stavebných úradov,“ hovorí Zapletalová. Prevádzka výťahu je služba, za ktorú si vlastníci bytov platia. Ak odstávka výťahu nebola súčasťou stavebného projektu, svojich práv by sa mohli domáhať na Slovenskej obchodnej inšpekcii.