Ročník 2015 podľa jeho slov nemá konkurenciu. Úroda hrozna bola v známej tokajskej oblasti vynikajúca, čo sa prejavilo na vysokej cukornatosti a aj chuťovo nadpriemerných vínach.
Skúsený pestovateľ Mikuláš Ondo sa práci vo vinohrade venuje už vyše 60 rokov. S tohtoročnou úrodou vyslovil veľkú spokojnosť. „Taký dobrý rok si veru nepamätám! Nehovorím o množstve, ale kvalite vína. Vlani bolo veľmi teplo, ale trocha menej vlahy. Spokojný som aj s vysokou cukornatosťou, no najmä spomínanou nadpriemernou kvalitou,“ prezradil vinohradník.
Mikuláš Ondo má dokopy asi 1 700 koreňov viniča na celkovej výmere až 50 árov. Keďže je už na dôchodku, deň v podstate trávi vo viniciach. Aj v tomto období už rezal výhonky, lebo počasie to umožňuje a vďaka starostlivosti o svoju révu by chcel mať opäť veľmi slušnú úrodu. Z vlaňajška sa mu podarilo spracovať až 1 200 litrov vína, ktoré ponúka v škále od 2 do 6 eur za fľašu. A ako jeho vínko chutí? „Má všelijaké chute, no hlavne je liekom. Treba ho piť vždy s mierou a na zdravie. Tokajské víno trochu pripomína aj medovinu, arómu ktorej mu dodáva prírodný cukor,“ dodal Ondo.
Viac o Tokaji
- vinohradnícka oblasť Tokaj je geograficky uzatvorená oblasť v povodí rieky Bodrog
- na Slovensku je zákonom delimitovaných 907 ha v katastroch obcí Bara, Čerhov, Černochov, Malá Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Veľká Tŕňa a Viničky
- je historickou aj teritoriálnou súčasťou veľkého tokajského regiónu (väčšia časť sa rozprestiera na území Maďarska - cca 5 000 ha)
- tokajské vinohradnícke plochy možno užívať len ako vinice
- jedinečná je taktiež z hľadiska odrodového zloženia (Furmint, Lipovina a Muškát žltý) a technológie výroby vín (pomalá oxidácia v drevených sudoch)