"Divadlo miloval a na jeho javisku bol do svojich posledných dní, naposledy 23. januára v inscenácii Stodolovej hry Bačova žena. V SND prežil takmer polstoročie," uviedol v smútočnej reči generálny riaditeľ SND Marián Chudovský, ktorý pripomenul cestu zosnulého umelca k divadelnému umeniu a jeho nespočetné charakterové, komediálne, tragické javiskové kreácie. "Všetky stvárnené s jeho umeleckým majstrovstvom ostávajú natrvalo súčasťou zlatého fondu slovenskej divadelnej tvorby."
Leopold Haverl zomrel v piatok 5. februára v Bratislave vo veku 79 rokov. Chudovský sa tiež vrátil k jeho účinkovaniu v legendárnej inscenácii Na skle maľované režiséra Karola Zachara, s ktorou hosťoval v slovenských i českých divadlách, športových halách, amfiteátroch, ale aj na scénach v Gruzínsku, Maďarsku, Fínsku. "Charizmatický herec prinášal slnko, dúšok čistej pramenistej vody, radosť, vzácny hrejivý pocit ľudskej spolupatričnosti, nákazlivý pocit radosti zo života, pookriatie, nezabudnuteľné chvíle - prepojenie javiska so vždy plným hľadiskom, ktoré vo veľkej miere už poznalo inscenáciu naspamäť," doplnil a vyzdvihol i silu Haverlovho herectva, ktorú sme mohli obdivovať v televíznom seriáli Divoké kone, kde stvárnil postavu Osvalda Závodského.
"Po celé desaťročia sa tešil mimoriadnej obľube návštevníkov divadla i televíznych divákov a rozhlasových poslucháčov. Svojím nezameniteľným hlasom, pravdivým herectvom a veľkou charizmou ako jeden z posledných mohykánov tradičného realistického herectva si podmaňoval milovníkov divadla všetkých vekových kategórii," uviedol šéf SND. Smútočnú reč, v ktorej sa v mene umelcov a pracovníkov SND lúčil s Leopoldom Haverlom a poďakoval mu za umelecký i osobnostný vklad do novodobej histórie SND i slovenského herectva, dlhoročnú vernosť činohre, zodpovednosť, za profesionálnu i osobnú statočnosť, uzavrel slovami: "Odchádza od nás talentovaný, pracovitý, skvelý herec, hravý, čistý, statočný človek, veľký džentlmen, šarmantný, žičlivý, srdečný a priateľský, nesmierne pokorný voči životu a svojmu povolaniu, umelec, ktorému sa z jeho slávy nikdy nezakrútila hlava, divadelník s veľkým srdcom a úprimný vlastenec." Na zosnulého umelca si zaspomínal aj riaditeľ Činohry SND Roman Polák. "Spomienky predlžujú život človeka, aj keď už odišiel na druhú stranu. Leopold Haverl, alebo Hafi, ako sme ho všetci volali, bol renesančný človek," poznamenal a priblížil shakespearovské postavy, ktoré stvárnil i režisérov, s ktorými spolupracoval. "Ak renesanciu nazývame návrat k človeku, k radosti zo života, tak bol Hafi prototypom renesančného človeka," podčiarkol Polák. Smútočný akt sprevádzali ukážky z divadelnej tvorby L. Haverla. Kolegovia i diváci si ho mohli pripomenúť v divadelných hrách Kráľ Lear, Šasovská komédia, Bratia Karamazovovci, Na skle maľované, Henrich IV., Bockerer, Mária Stuartová, Cena či Bratia Jurgovci.
Z kolegov sa "úprimnému, chlapskému, jemnému, mocnému, nežnému" hercovi poklonili a zaspomínali si na spoločné účinkovanie na javisku Mária Kráľovičová, Oldo Hlaváček a Dušan Tarageľ. "Bol pohodový, kolegiálny, kamarátsky, beťár, čo sa nikdy nepchal do popredia, profík do špiku kostí, ktorý vedel diváka upútať v hocijakej role. On dokonca zotrel rozdiel medzi veľkou a malou úlohou," povedala Mária Kráľovičová a spomenula aj Hafiho lásku k poézii, ktorú mali spoločnú. S umelcom, ktorý "po celý svoj život rozdával z javiska, televíznej obrazovky, filmového plátna či rozhlasových vĺn prostredníctvom svojich postáv múdroláskavý pohľad na svet a hlboko ľudský úsmev", sa za RTVS lúčil Martin Kákoš. "Vás kamera a rozhlasový mikrofón milovali a ich prostredníctvom vás milovali diváci i poslucháči. A o tom, že sme s vami radi robili i my, režiséri, svedčí to obrovské množstvo stvárnených postáv, tých televíznych som narátal viac než 150," upozornil na komediálne, tragické, veršované, súčasné, rozprávkové postavy, ktoré hovoria o veľkosti talentu a šírke umelcovho hereckého registra.
Za nitrianske Divadlo Andreja Bagara, kde Leopold Haverl hosťoval napríklad v Grékovi Zorbovi, s ktorým zožal obrovský úspech aj v pražskom Divadle Na vinohradoch, či muzikáli Adam Šangala, poďakoval šéf divadla Ján Greššo. "Bol si pre nás veľkým vzorom, som ti vďačný, že si odovzdal kus svojho obrovského talentu nám v zákulisí, na javisku, ale aj našim divákom, ale som ti vďačný aj za tvoje obrovské človečenstvo," povedal Greššo na pietnej spomienke, ktorá vyvrcholila piesňou Leopolda Haverla z muzikálu Grék Zorba.