Len deň po tom, čo učitelia základných a stredných škôl prerušili svoj štrajk, zverejnil na sociálnej sieti status o tom, ako žijú niektorí pedagógovia v zahraničí, ktorý vyznieva poriadne cynicky. Spomína tam, ako si 62 % amerických učiteľov zarába mimo školy, či ako britskí pedagógovia pre nízke príjmy bývajú po troch v jednej izbe. Považuje toto Draxler za návod na riešenie zlého stavu slovenského školstva? Vládni predstavitelia od začiatku označovali učiteľský štrajk za politickú akciu.
Ani po jeho prerušení minister Draxler nepredstavil konkrétne zlepšenie situácie v školstve. Miesto toho zdieľal na sociálnej sieti článok amerických New York Times, ktorý opisuje príbeh jedného pedantného učiteľa. „Chodí v noci do skladu obsluhovať vysokozdvižný vozík. Aby slušne uživil rodinu,“ napísal prvý muž slovenského školstva. Na základe článku z denníka Guardian zase tvrdí, že „niektorí britskí učitelia kvôli nízkym príjmom bývajú v izbe po dvoch alebo po troch“.
Draxler dodáva, že si nemôžu zobrať hypotéku, ale nijako ho to neprekvapuje. „Na univerzite v Británii sme mali niektorých vySlováučujúcich, ktorí bývali spolu so študentmi v tých najlacnejších internátoch, nič lepšie si nemohli dovoliť,“ hovorí minister. Vraj ho šokuje, keď sa v rozhovoroch po Slovensku stretáva s prehnane optimistickým pohľadom na to, „ako sa žije na Západe vrátane učiteľskej profesie“.
Nie je to arogantné
Šéfa školstva sme sa tak pýtali, či spoločné bývanie a mimoučiteľskú prácu považuje za návod pre slovenských učiteľov, aby sa im lepšie žilo. „Ľudia väčšinou vidia len tú ‚pozlátku‘, v tomto prípade to, že učiteľ v zahraničí má vyšší plat ako na Slovensku,“ odpovedal Draxler. Z vlastnej skúsenosti vraj môže povedať, že v zahraničí sú aj vyššie životné náklady a aj tam, kde by Slováci očakávali pohodlný život, musia zápasiť s existenčnými ťažkosťami. „Pretože som to zažil na vlastnej koži, určite môj status nie je arogantný ani žiadnym odporúčaním pre našich pedagógov, skôr ide o zamyslenie sa nad celkovou situáciou učiteľov,“ dopĺňa Draxler.
Pedagóg Viktor Križo z Iniciatívy slovenských učiteľov si myslí, že minister vypichol jednu vec, ktorá je horšia, ale celkovo je tá situácia v porovnaní s nami oveľa lepšia. „My sme vyšli v tabuľkách OECD na chvoste krajín,“ hovorí. Jeho kolega Vladimír Crmoman považuje podobné ministerské vyhlásenia za manipuláciu verejnou mienkou. Podľa neho by si mal vziať príklad z tých krajín, kde sa žije lepšie. „Mal by porovnať skôr vybavenie anglických či amerických škôl so slovenskými. Príkladom je aj Luxembursko, kde majú také podmienky, o ktorých sa nám nemôže ani snívať,“ uzatvára pedagóg.
Porovnanie podmienok učiteľov