Ako spôsob boja s vírusom zika, ktorý sa v posledných mesiacoch šíri najmä v Latinskej Amerike, podporila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) aj sterilizáciu a genetickú modifikáciu komárov druhu Aedes aegypti. Práve tí sú prenášačom tohto vírusu, ktorý má zabraňovať vývinu mozgu nenarodených detí. Ekológovia však varujú pred prípadným vyhubením celého druhu, či pred neúmyselným vytvorením nekontrolovane zmutovaného komára. Informoval o tom server BBC.
WHO vo vyhlásení podporila postihnuté krajiny, aby využili "staré i nové postupy" v boji proti komárom prenášajúcim vírus zika. Pokusy s ich genetickou modifikáciou napríklad vykonáva v Brazílii a na Kajmanských ostrovoch britská firma Oxitec.
Komárom druhu Aedes aegypti, ktorý prenáša aj horúčku dengue, je pri pokusoch genetická informácia zmenená tak, že ich potomkovia zomrú skôr, než dosiahnu plodnosti. Ďalšou možnou technikou je sterilizácia samčekov ožarovaním. Tento spôsob sa už používa pri znižovaní populácie hmyzu, ktorý ničí úrodu. Treťou možnosťou je použitie parazitickej baktérie Wolbachia, ktorá neublíži človeku, ale u samičiek komára zamedzí vyliahnutí vajíčok.
Pokusy s genetickou modifikáciou komárov iného druhu, ktorí prenášajú maláriu, sa objavili už v minulosti. Pri jednej z variant pokusov modifikovaný komár síce neprenášal maláriu, ale z dlhodobého hľadiska bol odolnejší, žil dlhšie a kládol viac vajíčok. Pri iných laboratórnych pokusoch zasa modifikovaný komár natoľko zoslabol, že by vo voľnej prírode neprežil, čím by sa narušil ekosystém. Komáre, nech už ich akokoľvek nenávidíme, sú potravou pre vtáky, netopiere či niektoré ryby.
Ochorenie spôsobené vírusom zika má obvykle mierny priebeh, veľkým nebezpečenstvom je ale pre ľudský plod. Lekári sa domnievajú, že môže zapríčiniť nedostatočný vývin mozgu, takzvanú mikrocefáliu. Brazília prešetruje už skoro 5000 prípadov novorodencov, u ktorých je podozrenie, že trpí mikrocefáliou kvôli vírusu zika. Niekoľko ich už zomrelo.