Na Facebooku vznikla v roku 2014 zaujímavá stránka s názvom Priznania a zážitky čašníkov a kuchárov. Ľudia, ktorí pracujú v gastronómii posielajú anonymne rôzne priznania. Niektoré sú prekvapivé či dokonca veľmi zábavné.
„Evidujeme cez štyritisíc príspevkov. Väčšinou sú o gastre, ale aj o medziľudských vzťahoch,“ uviedol pre čas.sk admin stránky. Okrem úsmevných príhod, ktoré kuchári a čašníci zažívajú, niekedy pribúdajú aj sťažnosti.
„Šťažujú sa najmä na ľudí, tringelty, zamestnávateľov, vedúcich atď. Gastro je veľmi zložitý sektor, v ktorom je veľmi ťažké ostať dlhodobo na top úrovni a neprepadnúť vplyvom, ktoré musí človek znášať a čeliť im denno-denne,“ dodal admin.
Keďže ich oblasť je bohatá na zážitky, stránka má už viac ako 20-tisíc fanúšikov. Vybrali sme pre vás niekoľko príhod, ktoré patria ku každodennej realite ľudí, pracujúcich v reštauráciách.
1. Ach, tie tringelty
„Akcia 140 ľudí plus plný podnik od iných návštevníkov. Od rána od 8 do večera do 12 sme sa nezastavili. Prišiel čas na zaplatenie účtu z akcie 1244,90 eur. Podal mi 1245 eur, idem mu vydávať 10 centov a s hollywoodskym úsmevom, to nechajte tak, veď ste sa s kolegynkou naháňali celý deň okolo nás, to je pre Vás. Nejde mi o ten tringelt, no o to, že pánko v Armani outfite si váži našu celodennú prácu asi na 10 centov plus ten povrchný prístup. Ľudia spamätajte sa, sme takí istí ľudia ako vy. Keby nebolo čašníkov, tak si nemáte ísť kam večer sadnúť s komošmi, vypiť si, zabaviť sa. Tak sa nesprávajte ku nám ako k handrám.“
2. Hádka o poldeci musí byť
„Tento víkend som vzala brigádu v nemenovanom pube v širšom cetre BA. Všetko bolo ok až na obsluhovanie východniarov. Prvý stôl mal účet 220 eur, každý od stola platil zvlášť (6 ľudí), každý jeden sa so mnou hádal, že nevypil 14 panákov...vypili, za to dám ruku do ohňa...samozrejme bez tringeltu. Ďalšie stoly spomínaných východniarov boli spokojné, aj poďakovali, aj im chutilo a zasa nič. Blaboly o nepovinných tringeltoch si strčte do zadnice. Mne z toho víkendu vyplýva, že východniar nie je dobrý zákazník. Mám chuť ísť do Popradu alebo Košíc na žúrku do podniku, nedám tringelt a aj sa pohádam.“
3. Kuchári nemajú veľa času na svoje koníčky
„Takto to vyzerá, keď má kuchár 10:30 zápas a o 11:00 už musí variť.“
4. Takto tringelt rozhodne nedávajte
„Toto mi raz nechal na stole zákazník, ktorého som obsluhovala.“
5. Aj kuchár je len človek, ktorý sa môže pomýliť
„Takto nakrájal pizzu kolega. Detailne sa pozrite. Bol to kuchár.“
6. Čašníci majú podobné písmo ako doktori
„Kolegove objednávky.“
7. Problémy s vegetarianskou pizzou
„Taký malý výcuc toho, čo rozčuluje snáď každého z nás čašníkov a to sú geniálne otázky našich zákazníkov (pracujem v reštaurácii): 1. Prosím Vás, máte tu toalety? (Nie, chčijeme si do topánok), toalety sú obrovských nápisom označené hneď vedľa baru. 2. Prosím Vás, tá pizza Vegetariana je vegetariánska? (NIE! V skutočnosti je to prasačia hlava plnená pizza cestom, zapečená kilom hovädzieho mäsa a posypaná rezňom). 3. Mamá na výber niekoľko druhov cestovín a zákazník si ku každej vyberá samotnú pastu, buď spaghetti, gnocchi, penne alebo fussily. Otázka zákazníka: „A tagliatelle nemáte?“ (Nie, dokonca ani kolienka.)“
8. Tringelt môže byť aj chutný
„Môj tringelt. Bodaj by vás bolo viac.“
9. Smutná moderná doba
„Milujem, keď prídu hostia do podniku bez pozdravenia si sadnú, vyberú mobily, tablety, počítače a prvé, čo zisťujú, je heslo na wifi. Keď za nimi prídem po dobrých 10 minútach (lebo po 2, 5 a 7 stále nevedeli), že či si už vybrali, tak sa na mňa pozrú, že čo otravujem a povedia: „Jáááj, my sme ešte nemali čas.“
10. Keď sa dievčatá nevedia krotiť.
„Jemne narúžované pery.“
11. Tringelty v tekutom stave tiež potešia
„Aj vám sa stáva, že keď je zákazník spokojný, pošle do kuchyne?“
12. Kreativita nemá hranice
„Keď sa kuchár nudí.“
13. Aj zábava musí byť
„Sviečková na smotane.“