Predseda Európskej rady Donald Tusk v stredu večer uviedol, že nedokáže zaručiť, že summit EÚ, ktorý začína vo štvrtok popoludní v Bruseli, prinesie dohodu o reformách, ktoré požaduje Británia, aby zostala členom Európskej únie. Tusk pred novinármi priznal, že po konzultáciách, ktoré intenzívne pokračovali aj v predvečer summitu, môže potvrdiť len toľko, že neexistuje žiadna záruka, že sa lídrom 27 členských krajín únie a britskému premiérovi Davidovi Cameronovi podarí dosiahnuť očakávanú dohodu. Tusk sa o tejto skutočnosti zmienil aj v pozvánke na summit, ktorú rozoslal všetkým 28 európskym lídrom, ktorí budú o úprave vzťahov medzi EÚ a Britániou rokovať v Bruseli.
"Máme rôzne pohľady na niektoré politické otázky a som si vedomý toho, že ich bude ťažké prekonať. Preto vyzývam všetkých, aby zostali konštruktívni," uviedol Tusk v liste pre premiérov a prezidentov krajín EÚ pred ich príchodom na summit. Tusk zároveň zopakoval, že februárový summit vníma ako "rozhodujúci" pre jednotu EÚ. Upozornil, že porušenie jednoty EÚ by bolo "porážkou pre obe strany, pre Spojené kráľovstvo aj pre Európsku úniu" a zároveň by to znamenalo geopolitické víťazstvo pre tých, ktorí sa krajiny EÚ snažia rozdeliť.
Plán, ktorý v odpovedi na vlaňajšie reformné požiadavky Camerona začiatkom februára navrhol Tusk, musia počas summitu schváliť lídri členských krajín únie a následne ho musia odobriť aj poslanci Európskeho parlamentu (EP). To britskému premiérovi rozviaže ruky, aby pred plánovaným referendom o zotrvaní Británie v únii mohol vystupovať aktívne proeurópsky a presviedčať britských voličov, aby hlasovali za pokračovanie členstva v EÚ.
Najspornejšími bodmi doterajších rokovaní medzi EÚ a Britániou boli takzvané sociálne benefity, čo bude platiť aj pre rokovania lídrov na summite. Lídri musia schváliť koncepciu "záchrannej brzdy", ktorá Británii umožní dočasné pozastavenie vyplácania sociálnych príspevkov zamestnancom z iných krajín únie za jasne stanovených podmienok.
Pre Slovensko a ostatné krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) je problematická otázka detských prídavkov a zámer ich indexácie, pokiaľ dieťa nežije so svojím rodičom vo Veľkej Británii. Podľa návrhu, ktorý bol dostupný pred summitom, by sa tieto prídavky mali nastaviť podľa životnej úrovne domovskej krajiny, v ktorej dieťa žije. Skupina V4 požaduje, aby sa indexácia zamerala iba na detské prídavky a nedotkla sa napríklad dôchodkov.
V legislatívnej rovine Tuskov plán predvída aj zavedenie mechanizmu "červenej karty", vďaka ktorému parlamenty členských štátov únie by mohli zablokovať navrhované legislatívne návrhy Európskej komisie, ak sa pre "veto" rozhodne aspoň 55 percent národných parlamentov.