Podľa neho Mikolajove slová o tom, že sa nič nestalo a z testov Monitoru 9 nič neuniklo, spochybnili riaditeľ podlavickej základnej školy v Banskej Bystrici Pavol Lehoťan a deviataci z tejto školy. Deviatak totiž upozornil na to, že testy z monitora videl na internete. Riaditeľ to uviedol aj do zápisnice o priebehu monitora. Fronc na dnešnej tlačovej besede v tejto súvislosti povedal, že "je to pekná hanba".
Podľa neho minister Mikolaj "strčil hlavu do piesku, dal si štuple do uší a nevidí a nepočuje". Fronc kritizuje, že Mikolaj nedal celú záležitosť prešetriť a to ani potom, ako v stredu ráno ministerstvo školstva kontaktovala polícia. Podľa neho nečinne sa už nemôže prizerať ani premiér Robert Fico. Ministra vyzval, "aby hodil uterák do ringu, ak na to sám nepríde, mal by mu pomôcť premiér," dodal Fronc. Minister Mikolaj sa stane témou aj piatkovej opozičnej rady. Podľa Fronca sa KDH rozhodlo na stretnutí opozície nastoliť Mikolajove pochybenia. "Minister školstva, ktorý nepozná vlastnú legislatívu ani terminológiu, miesto školskej inšpekcie má inšpektoráty, ktorý mal množstvo rozporuplných vyjadrení, nemôže pripraviť dobrú reformu vzdelávania," podotkol Fronc.
Fronc ďalej spochybnil Mikolajove vyjadrenia, že za prezradením testov sú hackeri. "(Mikolaj) sa vyjadril, že za všetko môžu hackeri, no ja by som dodal, že za všetko môžu ufóni," s úsmevom vyhlásil Fronc. Podľa neho testy, ktoré pripravuje Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ), sa nemôžu vyskytnúť na stránkach ministerstva školstva. Reagoval tak na výrok Mikolaja, že hackeri denne útočia na stránky rezortu. Fronc povedal, že testy môžu byť len v počítačoch ŠPÚ. Počítače pritom musia byť odpojené zo siete. Podľa Fronca v ŠPÚ s testami pracujú aj brigádnici. V utorok to v rozhovore pre médiá priznal aj šéf rezortu.
Fronc upozornil, že problémy môžu vzniknúť aj s blížiacimi sa maturitami. Externá časť maturity a písomná slohová práca sa bude písať v čase od 26. marca do 4. apríla. Podľa Fronca Mikolaj vyňal maturity zo zoznamu utajovaných skutočností 9. februára, teda v čase, keď vrcholia prípravy na skúšku dospelosti. Režim utajenia upravuje bezpečnostný projekt ŠPÚ, podľa ktorého testy sa môžu vytvárať na dvoch certifikovaných počítačoch. Prístup k nim môžu mať traja ľudia, ktorí majú previerku Národného bezpečnostného úradu. Podľa Fronca hackeri nemôžu preniknúť do týchto počítačov. Do utajovaného režimu sa podľa Fronca dostali maturity aj preto, aby v prípade pochybenia mohli sankcionovať konkrétnych vinníkov. Bývalý minister si ďalej myslí, že podstatou novej maturity sú práve testy. Po novom sa vyhlásia cez verejnoprávne médiá len témy písomnej slohovej práce.
Fronc inicioval poslanecký prieskum v ŠPÚ. Poslanci budú kontrolovať zabezpečenie maturít a Monitora 9. Do ŠPÚ zrejme pôjdu na budúci týždeň, dodal Fronc.
Fronc: Ministra Mikolaja usvedčili z klamstva žiaci a učitelia
BRATISLAVA - Bývalý minister školstva a poslanec za KDH Martin Fronc si myslí, že ministra školstva Jána Mikolaja usvedčili z klamstva učitelia a žiaci.