Premiér Robert Fico však v Bruseli plánoval v prvom rade riešiť migrantov. Slovenských v Británii a cudzích v Európe. Je to ako manželstvo z rozumu, kde obaja vedia, že sa potrebujú, ale ani jeden nemieni ustúpiť. Veľká Británia potrebuje ochrániť vlastné peniaze, ale nechce prísť o výhody. Brusel je zase ochotný ustúpiť, aby si Britániu udržal. Britský premiér David Cameron sa vyhráža, že zoberie aj Slovákom pracujúcim v Británii niektoré sociálne dávky, ako sú prídavky na deti. Ak ich nešktrne úplne, tak ich určite zníži podľa životnej úrovne pôvodnej krajiny. Chce tak zastaviť prílev ekonomických migrantov na Ostrovy.
„Účinnosť je otázna. Ľudia tam chodia pre vyššiu životnú úroveň a lepšie uplatnenie,“ tvrdí analytička Zuzana Gábrižová s tým, že najmä Slovensku, Poľsku, Bulharsku a Rumunsku sa to nepáči, keďže v Británii majú státisíce svojich ľudí. Premiér Robert Fico vyhlásil, že je proti škrtaniu dávok pre ľudí, ktorí do Británie za prácou zo Slovenska už odišli. Podľa Gábrižovej, ak by Únia ustúpila Británii a každá krajina by mohla obmedziť sociálne dávky, tak by to úplne rozbilo voľný pohyb pracovných síl po Únii.
Ide o peniaze
Asi najproblémovejším bodom, kde sa môžu rokovania o zotrvaní Veľkej Británie v EÚ zaseknúť, sú londýnske banky. Cameron ich chce ochrániť pred dohľadom a pravidlami európskych úradníkov. „Ak by sa prijala napríklad daň z finančnej transakcie, tak Cameron chce, aby bol Londýn z toho vynechaný,“ tvrdí Gábrižová. Cameron zároveň žiada, aby sa Británia mohla zúčastnovať na rokovaniach eurozóny, hoci samotné euro odmieta. Únia je pripravená na kompromis a Británii vyhovieť.
Fico letel do Bruselu s tým, že utečenci sú pre neho priorita a navrhuje posunúť ochranu vonkajšej hranice na úroveň Macedónska a Bulharska. „Ak sa to nepodarí, začnú sa krajiny uzatvárať a to bude koniec Schengenu. Bude to mať obrovské ekonomické dôsledky,“ uviedol Fico s tým, že najviac tečie do topánok Grécku. To však hlási, že si domácu úlohu pomaly plní a utečencov už nepúšťa ďalej do Európy, ako to bolo predtým. Gábrižová tvrdí, že k Ficovmu plánu B ani nedôjde.
- obmedziť niektoré sociálne dávky pre cudzincov, napríklad prídavky na deti
- v žiadnom prípade neprispievať na euroval a ochrániť britské banky pred dohľadom euroúradníkov
- zníženie byrokracie EÚ
- stopka integrácii
-Cameron chce viac možností, ako doma zastaviť zákony napísané v Bruseli
Čo chce Slovensko?
- ak zrušenie dávok, tak iba pre nových ekonomických migrantov zo
Slovenska
- priorita sú utečenci. Zastaviť ich prílev okamžitým posilnením vonkajšej
hranice EÚ
- Fico navrhuje plán B – pomoc Macedónsku a Bulharsku so strážením
hranice
Čo si myslí odborník?
Zuzana Gabrižová, šéfredaktorka Euroactiv.sk
Vo Veľkej Británii začína prevládať názor, že na členstvo v EÚ doplácajú, preto
sa pod domácim tlakom britský premiér snaží vydobiť lepšie podmienky.
Niektoré ich návrhy by však mohli ohroziť voľný pracovný trh vcelej Únii, čo by poškodilo najmä novým členských krajinám. Únia je pripravená na kompromis, ale dohoda sa môže zaseknúť na technických detailoch. Pri utečeneckej kríze sa nepredpokladá žiaden zlom ani plán B.