Avšak teraz je tu nová hrozba. Tím juhokórejských vedcov varoval, že by jadrové testy KĽDR mohli vyvolať sopečnú erupciu navyššieho severokórejského vrcholu, hory Pektusan. Informoval o tom v piatok spravodajský server The Times.
Podzemné testovacie stredisko leží asi 115 kilometrov od sopky. Explózia by mohla zvýšiť tlak na magmatickú komoru pod horou vysokou 2744 metrov, a vytlačiť tak roztavenú skalu nahor. ,,Podzemné testovacie stredisko pre jadrové výbuchy v blízkosti aktívnej sopky predstavuje priame ohrozenie vulkánu," povedal vedúci vedeckého tímu Hong Te-Kjon z univerzity v Soule.
Severná Kórea uskutočnila svoj štvrtý jadrový test minulý mesiac. A aj keď výbuch nebol tak veľký, ako by sa dalo čakať od bomby, o akej Pchjongjang informoval, aj tak vyvolal zemetrasenie o sile 5,1 stupňa Richterovej škály. Tím profesora Honga spočítal, že zemetrasenie o sile siedmich stupňov, aké bolo zaznamenané po jadrových testoch v Spojených štátoch, by už mohlo vytvoriť dostatočný tlak, aby spôsobilo erupciu.
Hora Pektusan naposledy vybuchla v roku 1903. V rokoch 2002 až 2006 zaznamenali vedci nárast zemetrasení a vlnenie pôdy okolo hory, čo naznačuje, že sa magma posúva.