Starenke (89) zo Zlatých Moraviec zatelefonoval muž, ktorý sa predstavil ako jej syn. Povedal jej, že potrebuje požičať peniaze na kúpu auta a že po peniaze pošle známeho. O chvíľu si po peniaze prišiel muž, ktorému dôverčivá dôchodkyňa dala 30-tisíc eur. O niekoľko hodín sa starenka dozvedela, že syn nikoho po peniaze neposlal, ani matke netelefonoval. "Polícia prípad vyšetruje. Podrobnejšie informácie však neposkytujeme," povedala pre Čas.sk nitranska krajská policajná hovorkyňa Božena Bruchterová.
"Bol to poriadne prešibaný podvodník, keď ma dokázal takto po telefóne zmiasť. Nechápem ako sa dozvedel, že mám syna... Pred odchodom do dôchodku som vo veľkoobchode robila účtovníčku a teraz takto naletím... Veď si ho pán Boh nájde..." povedala starenka pre Čas.sk.
Falošný vnuk pýtal peniaze na kúpu auta
V obci Rudina (okres Kysucké Nové Mesto) koncom minulého mesiaca sa volajúci predstavil ako vnuk a od starenky (78) pýtal peniaze na kúpu auta. Dôchodkyňa prišla o 1800 eur - informoval žilinský krajský policajný hovorca Radko Moravčík.
Polícia radí ako predísť podvodom
Cudzia osoba zavolá na pevnú linku alebo mobil, predstaví sa ako príbuzný (napríklad syn, vnuk, dcéra, brat) a žiada o finančnú pomoc. Neskôr Vám opäť zavolá, že pre peniaze nemôže prísť osobne a poprosí, aby ste peniaze odovzdali jeho sekretárke, kamarátovi či inej osobe.
Čo najskôr si overte, či naozaj volal Váš príbuzný, obratom mu zatelefonujte. Ak nevolal, kontaktujte políciu na čísle 158. Nikdy nedávajte peniaze osobe, ktorú nepoznáte, ani keď tvrdí, že ju poslal príbuzný, môže ísť o podvodníka.