Pre prokurdskú agentúru Firat to dnes vyhlásil hovorca zložiek Redur Xelil, ktorého citovala agentúra DPA.
"Prvé, čo po týchto útokoch spravili bolo, že nás obvinili z jeho spáchania. Vymýšľajú si zámienku, aby mohli vtrhnúť do Rojavy," uviedol Xelil a zároveň odmietol akúkoľvek spojitosť kurdských milícií s incidentom. Výrazom Rojava sa v kurdčine označuje severná oblasť Sýrie.
Zatiaľ čo turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu vyhlásil, že podľa jeho amerického náprotivka Johna Kerryho kurdským Oddielom ľudovej sebaobrany (YPG) nemožno dôverovať, Xelil odmietol možnosť akejkoľvek zmeny v politike USA voči Kurdom.
Washington totiž od roku 2014 podporuje YPG v bojoch proti Islamskému štátu (IS) na východe Sýrie.
Turecko od útoku v Ankare intenzívne ostreľuje pozície YPG. Ankara je na druhej strane vytrvalým podporovateľom sýrskych povstalcov, ktorí momentálne pod náporom ruských náletov ustupujú v provincii Aleppo. Na severe provincie pri meste Azáz neďaleko tureckých štátnych hraníc Kurdi obsadili nové územia.
Napriek obvineniam zo strany Turecka ohľadom zapojenia YPG do útokov v Ankare, pri ktorom zahynulo 28 ľudí, USA pokračujú v ich podpore v postupe proti džihádistom neďaleko irackých hraníc. Turecko vyhlásilo, že v Sýrii je potrebná pozemná invázia.