„Čaká nás ešte veľa práce,“ skonštatovali na viac ako dvojdňovom samite európski lídri. Premiér Fico však už hovorí o hlinenom plote s Rakúskom.
Utečencov treba riešiť tam, odkiaľ prichádzajú, a všetky krajiny EÚ by mali spoločne prispieť k riešeniu migračnej krízy a nevymýšľať vlastné partizánske akcie. To je záver bruselského samitu v otázke utečencov. Napriek vyhláseniu Európskej rady si slovenský premiér Robert Fico neodpustil poznámku, že Schengen sa začína rúcať. Reagoval tak na Rakúsko.
Doteraz k utečencom prívetivá Viedeň sa rozhodla obmedziť ich počet. Rakúske ministerstvo vnútra vyhlásilo dennú kvótu na vpustenie 3 200 ľudí do krajiny a vybavenie maximálne 80 žiadateľov o azyl denne. Rakúsko totiž zápasí s podobným množstvom utečencov ako Nemecko, ktoré má však desaťkrát viac obyvateľov.
Fico vyhlásil, že už majú v šuflíku plán, ako postaviť „technické bariéry“, teda plot na hranici s Rakúskom. Kaliňák už skôr vyhlásil, že má pripravený systém násypných múrov HESCO, ktoré používajú najmä vojaci na ochranu základní. Železná opona by sa tak zmenila na hlinenú. „Stavanie plotu na hranici s Rakúskom nemá žiaden zmysel. Nie je to európske riešenie a najmä to nepomôže našim vzťahom s Rakúskom,“ uviedol bezpečnostný analytik Jaroslav Naď.
Diskutovalo sa aj o hrozbe odchodu Veľkej Británie z Európskej únie, ak EÚ nesplní jej požiadavky, ako napríklad obmedzenie sociálnych dávok pre cudzincov či ochrana londýnskych bánk pred bruselským vplyvom. Ani dva dni rokovaní však do našej uzávierky neviedli k dohode.
Riešenie utečeneckej krízy
- všetky krajiny musia vystupovať spoločne
- partizánske akcie jednotlivých štátov sú neprípustné
- finančne, technicky a humanitárne pomôcť Turecku a Grécku
- Európska investičná banka má nájsť peniaze
- všetci majú dodržiavať pravidlá Schengenu
- Schengen sa musí čo najskôr vrátiť do normálu
- spustiť monitorovací systém v Egejskom mori
- rýchlo obmedziť migračné toky cez Grécko prípadný plán B
- zabrániť voľnému prechodu na západobalkánskej trase