Oznámila to agentúra DPA s odvolaním sa na diplomatické zdroje. Návrh bol predložený po tom, ako lídri EÚ zhromaždení na summite EÚ v Bruseli obnovili oficiálne spoločné rokovania o požiadavkach Británie. Predtým strávili väčšinu dňa neformálnymi diskusiami v menších skupinách.
Finálny návrh predložený Tuskom a Junckerom je "veľmi férový a vyvážený", uviedol pre DPA zdroj, ktorý si neželal byť menovaný. Súčasne vyjadril nádej, že lídri predložený návrh napokon schvália. Británia a Európska únia dosiahli dohodu o úprave vzájomných vzťahov, ktorá by mala zabrániť hroziacemu brexitu. Na svojom twitterovom účte to v piatok večer napísala litovská prezidentka Dalia Grybauskaite, informovala agentúra DPA. "Dohoda #UKinEU dosiahnutá. Dráma skončila," napísala litovská prezidentka.
Informáciu prostredníctvom Twitteru potvrdil aj predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý predsedal dvojdňovému maratónu rokovaní a ktorý informoval, že išlo o jednohlasnú podporu dohode. Krátko na to správu potvrdil aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorý skonštatoval, že mesiac spoločnej práce s Tuskom na tejto agende sa vyplatil.
"Je to dôležitá chvíľa. Európa prejavila obrovskú vôľu pokračovať ako silné spoločenstvo. Snáď to vydrží aj pri riešení ďalších problémov," uviedol český premiér Bohuslav Sobotka v prvej reakcii na svojom účte na Twitteri. Dohoda je podľa jeho slov dobrým kompromisom.
Dohoda v hrubých kontúrach znamená, že Británia bude môcť nasledujúcich sedem rokov požadovať štvorročné obmedzenie sociálnych benefitov pre prichádzajúcich zamestnancov z iných krajín EÚ a obmedziť tiež detské prídavky pre deti zahraničných zamestnancov, ktoré nežijú v Británii. Pre zahraničných pracovníkov, ktorí už v Británii pôsobia sa pravidlo o znížení detských prídavkov bude týkať až od roku 2020.