Briti budú môcť sedem rokov žiadať o obmedzenie sociálnych benefitov pre zamestnancov z iných krajín Únie. Môžu obmedziť aj detské prídavky pre deti zahraničných zamestnancov, ktoré v Británii nežijú. Pracovníkov, ktorí tam už pôsobia, sa to dotkne až od roku 2020.
„Vyjednal som dohodu, ktorá dáva Spojenému kráľovstvu osobitné postavenie v rámci EÚ,“ pochválil sa britský premiér David Cameron na twitteri po skončení summitu v Bruseli. Zároveň vyhlásil aj referendum o zotrvaní Veľkej Británie v Európskej únii. Hlasovať sa bude 23. júna a Cameron povedal, že bude bojovať, aby voliči nehlasovali za vystúpenie. Odchod by podľa neho ohrozil ekonomickú a národnú bezpečnosť Spojeného kráľovstva.
Dohoda však nezískala podporu ani v jeho vlastnej vláde. Napríklad ministerka životného prostredia Liz Trussová je proti odchodu, šéfka rezortu energetiky Andrea Leadsomová či ministerka pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu Justine Greeningová ho podporujú. Podľa Radovana Geista z euractiv.sk nikto nevyhral ani neprehral. „V istom zmysle každý dostal trochu z toho, čo nechcel a trochu z toho, čo chcel. Cameron dostal najlepšiu dohodu, akú dostať mohol,“ tvrdí Geist.
Tomáš Koziak, politológ
- Lídrom nezostáva nič iné, ako sa dohodnúť a urobiť kompromis. Briti sú pragmatici a ich zaujíma, iba čo z toho prakticky budú mať, dokázali si vždy vydobyť výnimočné postavenie. Myslím, že pragmatizmus preváži aj v prípade referenda o vystúpení z Únie. Výhody prevažujú a oni sa rozhodnú zostať v Únii.