Vlastné bývanie je drahé. Ľudia teda hľadajú spôsoby, ako čo najviac ušetriť. Vo svete sú čoraz populárnejšie alternatívne domy postavené z nákladných kontajnerov. Tu sú dôkazy, že v takomto kontajnerovom domčeku sa dá pekne žiť a nemusíte si pripadať ako sociálny prípad.
Tovar sa naprieč celým svetom prepravuje najčastejšie loďou v nákladných kontajneroch. Je to lacné a bezpečné. Kontajner vyrobený z ocele je ohňovzdorný a odolný proti vode. Jeho rozmery sú približne 2,4 m na šírku, 2,6 m na výšku a 6 alebo 12 m na dĺžku. Životnosť pri preprave tovaru je asi 15 rokov. Lenže čo so starými kontajnermi, ktoré doslúžili?
Argentína
Otvoriť galériu
V hlavnom meste Buenos Aires vyrástlo takéto pestrofarebné nákupné centrum postavené z 57 kontajnerov. Sú v ňom obchody, reštaurácie aj kancelárie a celý komplex je ekologický. Na strechách sú solárne panely na výrobu elektriny a až 300 štvorcových metrov zelene. Argentína.
Zdroj: cph, quo, anc
Dánsko
Otvoriť galériu
V severských krajinách si na bývanie naozaj potrpia. Útulný škandinávsky štýl udáva trend v celosvetovej architektúre. V Kodani kontajnery zvnútra obložili drevom a záležať si dali najmä na ventilačnom systéme, aby sa v lete neprehrievali.
Dánsko.
Zdroj: cph, quo, anc
Kanada
Otvoriť galériu
Kontajnerový domček sa hodí aj do mestskej zástavby a môže mať niekoľko poschodí. Tento je postavený z ôsmich šesťmetrových kontajnerov a stojí v kanadskom meste Victoria. A staviteľovi sa ho šesť rokov po dokončení podarilo predať takmer za 700 000 eur. Dôkaz, že aj takýto dom môže byť skvelá investícia.
Kanada,
Zdroj: cph, quo, anc
Kostarika
Otvoriť galériu
Tento útulný vidiecky domček postavený z dvoch 12-metrových kontajnerov vyšiel v prepočte len na 36 000 eur. Kostarika.
Zdroj: cph, quo, anc