Zrejme na to prišli vedci z Kodane. Už v minulosti bolo preukázané, že rázny a energický pohyb pomáha pacientom s rakovinou sa choroby zbaviť a úspešne sa uzdraviť. Dánski vedci zistili, že za to môže adrenalín, ktorý sa pri športe produkuje. Ten pritom dokáže zmenšiť nádory až na polovicu.
Hoci bolo toto zistenie pozorované u zvierat, je veľmi pravdepodobné, že intenzívna forma športu by mohla prospieť aj človeku s nádorovým ochorením.
Pri pokusoch s hlodavcami dánski vedci zistili, že adrenalín pomáha počas intenzívneho cvičenia dopravovať makrofágy priamo do nádorov, kde potom ničia rakovinové bunky. Platí to u rakoviny pľúc, pečene a kože.
"Vie sa, že infiltrácia makrofágov môže riadiť a obmedzovať rast nádorov, ale nikto zatiaľ neskúmal, ako tento systém reguluje cvičenie," uviedla k záverom svojej štúdie doktorka Pernille Hojman z Kodanskej univerzity.
Ale adrenalín nie je jedinou látkou, ktorá pri intenzívnom pohybe pomáha imunitným bunkám vniknúť do nádoru. Je to tiež cytokín interleukín 6, ktorý hrá dôležitú úlohu proti vzniku zápalu, infekcií a chorôb. Makrofágom pomáha prenikať do nádoru. A pri intenzívnom cvičení sa v krvi a tkanivách zvyšuje koncentrácia interleukínu 6.