Na Slovensku je v týchto dňoch síce pomerne teplo, ale takmer každý deň je pod mrakom a podľa SHMÚ tak bude aj celý tento týždeň. Ako sa správne nakopnúť a čo všetko nám takéto počasie spôsobuje?
Keď sa v práci rozhliadnete okolo seba, o niečo viac ako inokedy uvidíte ľudí premáhajúcich únavu či ospalosť. „Zamračené, upršané, sychravé počasie vyvoláva u mnohých ľudí zníženú aktivitu a mrzutú, depresívnu náladu. Najviac si to odnesú meteosenzitívni ľudia,“ vysvetľuje psychológ Robert Máthé. SHMÚ na celý tento týždeň predpovedá pomerne teplé počasie ale s pomerne vysokou oblačnosťou a častými zrážkami. Nový čas vám preto prináša pät rád ako s nepriazňou počasia zatočiť a udržať si dobrú náladu aj v tieto dni.
Eliminujte rannú šokovú terapiu a uvidíte, že váš deň bude hneď začínať krajšie. Pokúste sa hlavne o toto: nastavte si na búdíku príjemnýú a ľahkú melódiu, nič stresujúce. Telefón položte na druhý koniec izby, aby ste poň museli vstať. Pripravte si už večer oblečenie a k posteli si dajte pohár vody aby ste sa hneď zrána hydratovali.
2. Tancom k úsmevu
Únavu či skleslosť dokážete zahnať prekvapujúco jednoduchým spôsobom. Pustite si hudbu, ktorá vás dokáže "rozkývať". Či už si doma skutočne zatancujete, alebo sa aspoň ponaťahujete, prípadne si zacvičíte, váš mozog začne produkovať endorfíny, teda hormóny šťastia. Je to skvelý spôsob, ako sa zbaviť negatívnej energie.
3. Pevný plán pomáha
Skĺznuť do nečinnosti je to najľahšie. Urobte si preto zoznam a naplánujte si aktivity na celý deň. Čas si rozvrhnite na prácu, zábavu, priateľov, relax a spánok. V momente ked vás pochytí pocit márnosti a smútku, zoznam úloh vám pripomenie, že sa máte na čo tešiť. Vyberte si hlavne to, čo robíte skutočne radi, psychicky vás to uvoľní, zamestná myseľ a vyčarí úsmev na tvári.
4. Nezostávajte dlho sami
Takéto počasie vyslovene praje priateľským posedeniam pri káve, dokonca zbližuje už to, že ideme s niekým pod jedným dáždnikom. Navyše, takéto počasie je ako stvorené pre pobyt v saune či vo wellnesse a pre príjemné intímne chvíle pod prikrývkou s partnerkou či partnerom. Vtedy človek predsa nemôže mať zlú náladu.
5. Nepodceňte D vitamín
Množstvo vitamínu D, ktoré naše telo prijíma zo slnka ovplyvňuje hladinu serotonínu v našom mozgu. Je to hormón, ktorý hrá dôležitú úlohu v regulácii našej nálady. Čím menej teda počas kratších zimných dní prijímame vitamínu D, tým sa znižuje hladina serotonínu a naša nálada klesá. Vitamín D obsahuje najmä rybí olej a tučnejšie ryby – losos, haring, kapor, zubáč. Okrem toho aj vaječné žĺtky, huby, droždie, kakao, kokos či mlieko a mliečne produkty. Z rastlín ho obsahuje lucerna siata a avokádo.
Čo je Sezónna afektívna porucha?
Táto diagnóza, v skratke SAD, je spôsobená zníženým prísunom denného svetla počas zimy. Prejavuje sa depresiami, ospalosťou alebo potrebou väčšieho prísunu jedla. Nepríjemným dôsledkom okrem zlej nálady je teda aj to, že ľudia priberajú pre zníženú fyzickú aktivitu.
Je to o vašom nastavení
Robert Máthé, psychológ
Náladu si vytvárame aj nastavením na dianie okolo nás, a tak môžeme hľadať niečo pozitívne aj v upršanom počasí, napríklad príjemný klepot padajúcich kvapiek na strechu či okná. V kontraste s počasím si môžeme užívať príjemné prostredie pracoviska či domova, vychutnávať si zvláštnu atmosféru rozhovorov s kolegami či priateľmi alebo len fakt, že dážď nám konečne umyje auto.
Predpoveď na celý týždeň