Kandidáti totiž môžu odstúpiť alebo byť odvolaní ešte 48 hodín pred dňom volieb. Na hlasovacom lístku ich meno však uvedené zostane. Aby ste teda zbytočne neminuli preferenčný krúžok, sledujte informácie vo volebnej miestnosti. Práve tam bude zoznam kandidátov, ktorí už nekandidujú.
,,Ministerstvo vnútra zabezpečí prostredníctvom okresných úradov, aby vo všetkých okrskoch bolo oznámenie o vzdaní sa kandidatúry, alebo odvolaní kandidáta či kandidátov politickou stranou," uviedol pre TASR tlačový odbor ministerstva vnútra. Upozorňuje, že ak si to volič nevšimne a zakrúžkuje kandidáta, ktorý sa vzdal, na tento krúžok sa nebude prihliadať. ,,Politická strana však svoj hlas dostane," doplnil rezort.
Z boja o kreslo poslanca Národnej rady SR vypadlo zatiaľ 21 kandidátov. Z toho päť odstúpilo a šestnástich odvolali. O priazeň voličov sa tak uchádza 2893 kandidátov.
Najviac kandidátov (deväť) nateraz stratila Odvaha - Veľká národná a proruská koalícia. Odvolala kandidátov Janu Varmužovú, dvoch Františkov Varmužov, Janu Malíkovú, Janu Sýkorovú, Boženu Trembošovú, Veroniku Bavlšíkovú, Juraja Mesároša a Máriu Balážovú. Troch kandidátov stiahla Priama demokracia, a to Juraja Chlebíka, Borisa Karácsonya a Barboru Karácsony.
SMK odvolala dvoch svojich kandidátov, Kingu Faklenovú a Bélu Halásza. Po jednom kandidátovi stiahli zo svojich listín SaS a Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko. Liberáli odvolali Michala Alberta a kotlebovci Miroslava Šimeka.
Kandidatúry sa vzdal Ľuboš Maxina (z listiny #Siete), Jozef Bojčík (z listiny Mosta-Híd), Anton Frič (z listiny OĽaNO-NOVA), Katarína Košárová (z listiny TIP) a Valéria Petrovská (z listiny KSS). Pôvodne sa o mandát poslanca Národnej rady SR uchádzalo 2914 kandidátov.
Hlasujeme za plentou. Tam vyberieme hlasovací lístok, prípadne udelíme aj preferenčné krúžky, najviac štyri, a vložíme lístok do obálky. Tú potom vložíme do volebnej schránky. Nepoužité alebo zle upravené hlasovacie lístky musí volič odložiť do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov. ,,Inak sa dopustí priestupku, za ktorý mu bude uložená pokuta 33 eur," upozorňuje ministerstvo.
Parlamentné voľby sa na Slovensku uskutočnia 5. marca. Kandiduje v nich 23 politických strán, hnutí a koalícií. Budú to v poradí deviate parlamentné voľby od Nežnej revolúcie v roku 1989. Štát vyjdú na 10,7 milióna eur. Hlasovať v nich môžu všetci občania SR, ktorí budú mať v deň hlasovania aspoň 18 rokov. Oprávnených voličov máme viac ako 4,4 milióna.