Mala by zamestnať 1 200 ľudí za nadpriemerné platy a už budúci týždeň im chcú schváliť dotáciu 20 miliónov eur. Veronika Remišová z Obyčajných ľudí však upozornila na to, že technologickými partnermi spoločnosti sú firmy, ktoré sídlia v ukrajinskom Kyjeve. Na tom by ešte nemuselo byť nič zvláštne, keby neboli súčasťou konzorcia EDAPS, ktorej šéf spolu s ďalším predstaviteľom boli obžalovaní z korupcie veľkých rozmerov.
Spoločnosť v Banskej Bystrici postaví závod na výrobu cenín, platobných kariet a čistopisov osobných dokladov. Firma nemá na internete žiadne referencie a jej pozadie smeruje do Spojených arabských emirátov, konkrétne do Dubaja. Fico hovorí, že 80 percent výroby na Slovensku sa bude vyvážať, pričom zamestnajú najmä pracovníkov s vysokoškolským diplomom, ktorí budú mať nadpriemerné zárobky. 89 miliónov eur, ktoré chcú na Slovensku preinvestovať, zadotuje vláda 20 miliónmi eur. Veronika Remišová z Obyčajných ľudí však hovorí, že tento projekt nebude serióznou investíciou. „Ide v podstate o schránkovú firmu a tipujem, že ich oficiálna adresa v Dubaji „Office: E-3-O318“ je iba pár kancelárií,“ tvrdí kandidátka OĽaNO.
Ukrajinskí podnikatelia
Remišová konštatuje, že podľa internetovej stránky RKN Global sú jej technologickými partnermi štyri spoločnosti, ktoré sídlia v ukrajinskom Kyjeve - VTI, Holography, Polly-Service a YS Design. „Okrem grafického štúdia uvedeného na poslednom mieste sú spoločnosti súčasťou ukrajinského konzorcia EDAPS, ktoré je dodávateľom ukrajinských pasov. Predseda predstavenstva a ďalší predstaviteľ spoločnosti však boli obžalovaní z korupcie veľkých rozmerov v Medzinárodnej organizácii pre civilné letectvo,“ dodáva Remišová. Obaja sa majú zdržiavať práve v Dubaji. V USA ich napokon oslobodili, pretože veci, z ktorých boli obžalovaní sa nestali v USA.
Fico to považuje za kampaň
Oficiálnym majiteľom firmy RKN Global je pritom bývalý šéf Interpolu Ronald K. Noble, s ktorým títo podnikatelia spolupracujú. „Ukrajinská firma za roky svojej existencie získaval zákazky skoro výlučne na Ukrajine zmietanej všadeprítomnou korupciou. Investícia takýchto rozmerov od ukrajinských podnikateľov by však bola o čosi podozrivejšia, preto nakoniec asi radšej zvolili Dubaj,“ dodáva Remišová. Nový Čas oslovil aj premiéra Roberta Fica.
„Je nám ľúto, že niektoré opozičné strany sa v rámci predvolebného súboja snažia spochybniť spoločnosť dvojnásobného šéfa Interpolu, ktorá chce zamestnať 1200 ľudí,“ povedal. Ministerstvo hospodárstva dodáva, že akákoľvek investičná pomoc vlády môže byť spoločnosti poskytnutá až po preinvestovaní deklarovaných investícií a po vytvorení deklarovaného počtu pracovných miest.