V záverečnej správe za rok 2015 totiž uvádza, že v jednotlivých miestnych rozpočtovkách a neziskovkách dochádza k porušeniam zákona! Prípady už má na stole polícia. Čo na to starosta?
Miestna kontrolórka si vzala na mušku viaceré organizácie, ako sú DNV Šport, Devínskonovoveská televízia či Domov sociálnych služieb Senecio. „Veľa nedostatkov sa odstránilo už počas kontroly. Ukázalo sa však porušenie niekoľkých zákonov, ako aj finančnej disciplíny,“ povedala Novému Času kontrolórka Poradová. Na otázku, či mohlo dôjsť k väčším finančným podvodom, neodpovedala s tým, že platí prezumpcia neviny. Prezradila však, že ak sú pochybenia závažné, môže sa to skončiť oznámením orgánom činným v trestnom konaní, čo sa aj stalo. Kontrolórka totiž podala celkovo osem oznámení. „Evidujeme trestné oznámenie vo veci podozrenia zo spáchania trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku,“ potvrdila krajská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková.
S výsledkami nesúhlasia
Riaditelia organizácií, ale aj samotný starosta DNV Milan Jambor sa však proti správe kontrolórky ohradzujú. „Jedna z kontrol bola v rozpore so zákonom. S výsledkami nesúhlasím,“ bráni starosta Jambor neziskovku Senecio. Jeho slová potvrdzuje aj správa z okresného úradu, ktorá tvrdí, že mestská časť nemôže vykonávať kontrolu v neziskovke poskytujúcej všeobecne prospešné služby. Kontrolórka má však iný názor. „Zo strany starostu mi nebol do dnešného dňa preukázaný rozpor so zákonom. Naopak, disponujem vyjadrením kontrolnej inštitúcie, ktorá potvrdila môj postup,“ tvrdí Poradová. Starosta si však organizácie založené mestskou časťou bráni aj inými argumentmi. „Kontrolórka odo mňa dostala tri upozornenia týkajúce sa dochádzky. Keď niekto vie porušovať Zákonník práce, tak ťažko môže kontrolovať nejaké pochybenia,“ tvrdí starosta. Podľa Poradovej má však kontrolór v samospráve špecifické postavenie. „Starosta bol poverený zastupiteľstvom uzavrieť s kontrolórom pracovnú zmluvu. Nie je potrebné, aby si kontrolór musel vypisovať priepustky pri výkone kontrolnej činnosti,“ uzavrela Poradová s tým, že upozornenia mali prísť až po prerokovaní uvedených kontrol.
Kde podľa kontrolórky pochybili?
- pokladničné doklady bez podpisov a schválenia finančnej operácie
- vystavenie faktúry eseročke, ktorá nemala oprávnenie podnikať
- inventarizácia v nesúlade so zákonom o účtovníctve
- chybné vyčísľovanie hmotného a nehmotného majetku
- pochybenie pri podpisovaní výdavkových bločkov
- nezverejňovanie zmlúv