Prípadným odchodom z únie, pred ktorým varuje, by sa podľa neho Česká republika vrátila do sféry vplyvu Ruska, čo si neželá. Ministerský predseda to v utorok povedal ČTK. Briti budú o zotrvaní v EÚ rozhodovať v júnovom referende, tábory priaznivcov i odporcov sú zatiaľ podľa prieskumov pomerne vyrovnané. Za zotrvanie Británie v únii bojuje premiér David Cameron, proti sú ale aj niektorí členovia jeho kabinetu.
,,Dôsledky vystúpenia Británia môžu byť skutočne obrovské," mieni Sobotka, ktorý už skôr varoval pred vlnou nacionalizmu a separatizmu, ktorá by sa v takom prípade mohla začať šíriť kontinentom. ,,Debaty o vystúpení z EÚ sa dajú čakať aj u nás za pár rokov, ak úniu opustí Británia," je presvedčený premiér.
V takomto prípade musia podľa neho byť sociálni demokrati pripravení ľuďom vysvetľovať, prečo by Česko malo v Európskej únii zostať. Sobotka pre tento krok vidí niekoľko hlavných argumentov. Vystúpenie z únie by podľa neho znamenalo "hospodársku a bezpečnostnú stratu". Česko by sa podľa neho tiež vrátilo do sféry vplyvu Ruska, proti čomu sa stavia. ,,Bola by to absolútna negácia vývoja po roku 1989," podotkol.
Sobotka čaká, že sa v prípade vystúpenia Británie z EÚ témy chopia rôzne extrémistické skupiny v Česku. Zatiaľ o tejto možnosti hovoria napríklad členovia hnutia Sloboda a priama demokracia, kritické k zotrvaniu v EÚ sú tiež ODS alebo Úsvit s Blokom proti islamu.