Kým anglický učiteľ patrí podľa OECD medzi najlepšie platených - dostáva 52,1 eura za vyučovaciu hodinu, tak slovenský učiteľ pôsobí ako chudobný príbuzný s platom 4,5-krát menším. Draxler na svojej facebookovej stránke v čase štrajku odporučil článok, ktorý hovorí, ako zle sa majú niektorí učitelia v Anglicku. Musia bývať po troch v izbe či obsluhovať vysokozdvižné vozíky. Realita je však iná. Podľa oficiálnych údajov OECD po prepočte na jednu vyučovaciu hodinu sú anglickí učitelia dokonca štvrtí najbohatší v Európe - zarábajú 52,1 eura.
Slovenskí učitelia tak pôsobia ako absolútne chudobní príbuzní. Na jednu vyučovaciu hodinu zarábaju 12,20 eura. Suverénne najbohatši sú v Luxembursku, kde za jednu hodinu so žiakmi zarobia až neuveriteľných 92,20 eura. Lepšie zarábajú učitelia vo všetkých okolitých krajinách. Draxlerova hovorkyňa svojho ministra bráni tým, že porovnania používa, aby dal situáciu slovenských učiteľov do kontextu. Zároveň ako minister súhlasí so zvýšením platov učiteľov, s tým, že do roku 2020 by im prial navýšenie o tretinu.
Ušetrím mesačný plat
Monika Kočišová pôsobí ako učiteľka v anglickom meste Boston. Okrem vyššieho platu jej zamestnávateľ prispieva takmer celou sumou na nájom. „Áno. Je to hrozné, lebo musím bývať so snúbencom,“ smeje sa Monika s tým, že jej tri single kolegyne bývajú v päťizbovom dome, ktorý im prenajíma škola. „Je nám tu dobre. Za mesiac ušetrím toľko, čo by som na Slovensku ako učiteľka zarobila," dodáva Monika s tým, že v Anglicku môže odborne aj platovo rásť. „U nás by som aj s PhD. titulom mala stále ten istý plat," uzatvára.