Odvtedy si tam do lopty nikto nekopol. Ihrisko je zarastené burinou a futbalisti sa môžu len bezmocne pozerať na čoraz zdevastovanejší areál. Majitelia pozemkov pod ihriskom si však na nich domy postaviť nemôžu. Krátko po tom, ako na ihrisko vyšiel traktor, prestal futbalový klub fungovať. „Nemali sme kde hrať, hlavný sponzor odstúpil a išlo to z kopca,“ vysvetľuje aktivista a bývalý poslanec za Nižnú Šebastovú Ján Čižmár.
„Je to škoda. Päť rokov sa tam nič nedeje, celé ihrisko je zničené. Dospelí ani deti nemajú kde hrávať. Niektorí navrhujú nájsť nové plochy, podľa mňa by sa to ešte dalo zachrániť,“ vraví Čižmár o situácii, ktorá vznikla preto, že ihrisko v roku 1967 postavili sami ľudia v takzvanej akcii Z. „Prišlo nariadenie z Mestského národného výboru, že sa tam má postaviť ihrisko. Vysporiadaním pozemkov sa vtedy nikto nezaoberal,“ pripomína aktivista.
Vlastníci po páde režimu požiadali o vydanie pozemkov späť do svojho vlastníctva, čo sa aj stalo. Niektorí z nich by súhlasili, aby sa tam ďalej hral futbal, pokiaľ sa budú pozemky využívať len na tento účel. Iní však žiadali za pozemky nájomné. „Peniaze, aké si pýtali, však klub z okrajovej štvrte mesta nemal. Niektorí sa nahnevali a ihrisko poorali. Majitelia pozemkov tam chceli postaviť rodinné domy, zatiaľ sa to však nestalo,“ pripomenul Čižmár.
V najbližšom čase k tomu ani nedôjde, pretože na výstavbu domov je potrebné povolenie od mesta, to im ho však nemieni vydať. „Územný plán mesta Prešov plochu bývalého futbalového ihriska definuje ako lokalitu určenú na rekreáciu a šport a neuvažuje so zmenou jej funkčného využitia,“ uzavrel prešovský hovorca Milan Grejták.