Brocka to uviedol na dnešnej tlačovej besede v reakcii na slová predsedu vlády, ktorý pripustil diskusiu v Európskej únii (EÚ) o harmonizácii v niektorých daňových otázkach.
Podľa Brocku by harmonizácia priamych daní znamenala pre Slovensko vyššie daňové zaťaženie, komplikovanejší daňový systém či menší prílev priamych zahraničných investícií a pomalšie dobiehanie vyspelejších štátov. "Harmonizácia priamych daní je rovnako ako návrh novely Zákonníka práce ďalším z príkladov sabotáže prosperujúcej slovenskej ekonomiky," dodal Brocka s tým, že Fico kupčí s našimi ekonomickými výhodami, aby si vylepšil svoj imidž u európskych socialistov.
Moderný daňový systém spolu s nízkou sadzbou dane je podľa Brocku konkurenčnou výhodou Slovenska na spoločnom európskom trhu. Ako dodal, KDH bude preto opäť presadzovať na pôde Národnej rady (NR) SR deklaráciu o daňovej suverenite, ktorú hnutie predložilo do parlamentu ešte v minulom roku. Nenašla však podporu v radoch koalície. Opozičným stranám chce KDH opäť navrhnúť spoločnú podporu takejto deklarácie už tento piatok. Nesúhlas s vyjadreniami Roberta Fica vyjadril vo svojom stanovisku aj poslanec KDH Vladimír Palko. Premiér podľa neho začal ustupovať od obhajoby národnoštátnych záujmov a pripustil súhlas s harmonizáciou priamych daní v EÚ. "Daňová harmonizácia v Európskej únii je proti záujmom SR. Slovensko nepotrebuje daňovú harmonizáciu, ale daňovú suverenitu," vyhlásil Palko.
Vyjadrenia predsedu vlády SR k otázke harmonizácii priamych daní kritizoval v pondelok aj podpredseda SDKÚ-DS a bývalý minister financií Ivan Mikloš, podľa ktorého Fico svojimi postojmi poškodzuje záujmy Slovenska a slovenskej ekonomiky. Podľa Mikloša je smutné a zarážajúce, že Slovensko opúšťa svoje postoje, ktoré malo v daňovej oblasti počas Dzurindovej vlády. Ako dodal, v súčasnosti sa prejavuje nízka odbornosť a slabý medzinárodný kredit Ficovej vlády. Práve zásluhou zjednodušenia daňového systému Slovensko v súčasnosti vyberá podľa Mikloša aj pri 19-percentnej sadzbe viac daní v prepočte k hrubému domácemu produktu, ako napríklad Nemecko s približne dvojnásobnou sadzbou dane z príjmov.
Ministerstvo financií SR sa k vyjadreniam premiéra Fica v Bruseli nebude vyjadrovať. Podľa hovorcu rezortu financií Miroslava Šmála však ministerstvo nesúhlasí s daňovou harmonizáciou v rámci EÚ, pretože ako povedal, daňový systém považuje za významnú konkurenčnú výhodu Slovenska. Podobný názor podľa Šmála zastávajú tak nové, ako aj niektoré pôvodné členské krajiny EÚ.
Brocka: Fico kupčí s ekonomickými výhodami Slovenska
BRATISLAVA - Premiér Robert Fico svojimi vyjadreniami v Bruseli podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku oznámil domácej aj európskej verejnosti zmenu postoja Slovenska, ktoré doteraz odmietalo akúkoľvek harmonizáciu priamych daní.