V pondelok dokonca padol teplotný rekord, keď na letisku M. R. Štefánika prvýkrát v histórii namerali na túto dobu neuveriteľných 20,3 °C. Aj keď sa teraz ochladilo, jasným dôkazom toho, že najkrajšie ročné obdobie sa nezadržateľne blíži, sú aj prvé kvietky. Nový Čas poslov jari objavil v bratislavskej mestskej časti Rusovce.
Tavolín zimný
Prebúdza jarnú záhradku. Na tavolín si však treba dať pozor, je jedovatý. Môže spôsobiť otravu prejavujúcu sa zvracaním, hnačkami, poruchami tepu alebo dýchavičnosťou.
Snežienka jarná
Kvitne od marca až do apríla. Snežienka aj napriek tomu, že pôsobí nežne, je jedovatá, obsahuje alkaloidy.
Krokus - šafran
Patrí k vďačným jarným a jesenným trvalkám. Jeho blizny sú ceneným korením, ktoré sa využíva v nejednej kuchyni.
V Devínskej Novej Vsi sa objavil prvý bocian
Takto skoro ho nikto nečakal! Počas vychádzky pri cyklomoste v Devínskej Novej Vsi zbadal náš čitateľ Dávid (38) niečo nevídané. „Bol som s polročným synom a s dedkom, keď zrazu dedko zakričal: ‚Aha, tam je bocian.‘ Veľmi sme sa tomu potešili,“ prezradil Dávid (38), ktorý neváhal a bociana hneď odfotil vo svojom hniezde. Pravdepodobne išlo o jedinca, ktorý neodletel do Afriky ako väčšina vtákov, ale prezimoval v Európe.
Počas zimy sa v okolí Slovenska nachádza len hŕstka bocianov. „Zvyknú sa vyskytovať pri plytkých vodách a na poliach. Lovia buď hraboše, alebo iné hlodavce a pri vodných plochách drobné ryby. Môžu sa však vyskytovať aj pri skládkach s komunálnym odpadom,“ prezradil ornitológ Ján Gúgh. Podľa jeho slov je to už tretí rok, čo sa v Devínskej Novej Vsi objavil bocian v takomto skorom období. Teraz buď bocian netrpezlivo čaká na svoju polovičku, alebo je to tulák, ktorý sa tu náhodou objavil.
Prezimoval na Slovensku
"Každý rok niekoľko bocianov prezimuje na Slovensku. Najrekordnejší počet bol v zimách v rokoch 2013 a 2014, keď tu zostalo 10 - 15 jedincov. Objavujú sa u nás takto skoro pred jarou. Nie je to teda nič výnimočné, máme niekoľko hlásení zo západu, ale aj z Tornale na východe. Jedince, ktoré odleteli do Afriky, sa tam stále nachádzajú," uviedol ornitológ Ján Gúgh.