Má sa dobre a jej klinický stav sa zlepšuje. Informovala o tom dnes popoludní primárka Oddelenia infektológie Nataša Špiláková, kde mladú ženu prijali „Pacientka prišla s príznakmi únavy, slabosti, mala na tvári vyrážky a pociťovala bolesti kĺbov. Vzhľadom na to, že pricestovala z Južnej Ameriky, napadlo nás, či môže ísť o prípad ochorenia vírusom Zika, ktorý zatiaľ na Slovensku zaznamenaný a dokázaný nebol. Pacientku sme hospitalizovali, odobrali sme materiál na vyšetrenie na dôkaz vírusu. Tento materiál sme poslali do referenčného laboratória, ktorý sa nachádza v Hamburgu,“ uviedla primárka. Výsledky by mali byť známe v priebehu niekoľkých dní. Presný dátum primárka nevedela určiť.
Na Oddelení infektológie nemuseli prijať žiadne mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Ide o štandardné opatrenia, ktoré v práci s infekčnými pacientmi používajú stále. Podľa Špilákovej ochorenie sa neprenáša priamym kontaktom s ľuďmi, je prenosné buď sexuálnym stykom, alebo krvnou transfúziou. Vzduchom sa vírus neprenáša.
Pacientka si neželá žiadnu medializáciu. Primárka uviedla, že ide o slovenského občana. Vrátila sa na Slovensko po mesačnom pobyte v Južnej Amerike. Počas tohto obdobia časť svojho pobytu strávila v džungli, kde v jej prípade došlo k poštípaniu komármi.
Po príchode na vyšetrenie sa u mladej ženy prejavili klinické príznaky, ktoré nevylučujú ochorenie vírusom Zika. Podľa slov Špilákovej diagnostika infekčných ochorení je veľmi dôležitá aj z epidemiologického hľadiska. „Toto je presne tento prípad. Pacientka je v dobrom klinickom stave, ale potvrdenie alebo vylúčenie infekcie je dôležité z epidemiologického hľadiska, aby sme vedeli, či táto infekcia na Slovensku je prítomná, alebo nie,“ uviedla primárka.
Ako dlho bude žena hospitalizovaná, závisí od jej klinických príznakov. Doterajšie zistenia hovoria, že ide o ľahké ochorenie s ľahkým priebehom. Klinický stav pacientky sa zlepšuje spontánne. Jej prepustenie závisí predovšetkým od výsledkov, ktoré prídu z Nemecka.
Opatrenia pre cestovateľov
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitosti (MZVaEZ) SR nebude meniť cestovné odporúčanie do krajín postihnutých vírusom Zika, považuje ho za dostatočné. V tom súčasnom rezort upozorňuje tehotné ženy, aby plánovanú cestu do týchto oblastí zvážili.
"Nemôžeme brániť občanom cestovať do zahraničia, vrátane krajín s výskytom vírusu Zika. Naše zastupiteľské úrady v dotknutých krajinách sú v kontakte s príslušnými inštitúciami a monitorujú situáciu," povedal pre TASR hovorca rezortu Peter Stano.
Ministerstvo nemá k štvrtku informáciu o nakazenom Slovákovi v zahraničí. Rezort diplomacie ani zastupiteľské úrady neboli podľa hovorcu kontaktované postihnutou osobou ani príbuznými či zdravotníckymi zariadeniami. Zika sa vyskytuje v Južnej a Strednej Amerike, vrátane Karibskej oblasti a tiež Kapverdských ostrovov.
"Slováci, ktorí cestujú do krajín Južnej Ameriky, zatiaľ nepanikária," povedal pre TASR Petr Koutný z cestovnej kancelárie Victory Travel. Konkrétne Brazíliu, kde zaznamenávajú veľký počet podozrení na mikrocefáliu, navštevuje asi 20 rokov. Zájazdy podľa neho zatiaľ nikto nezrušil. "Ľudia zvolili vyčkávaciu taktiku," myslí si. Nemá pocit, že by cestovný ruch pre vírus utrpel.
"Záujem Slovákov o zájazd do Južnej a Strednej Ameriky je skôr ojedinelý," uviedol pre TASR Ivan Šidla z portálu invia.sk. Na portáli sa dajú online objednať zájazdy. Po medializovaných informáciách o víruse sa záujem podľa neho nezmenil. V porovnaní s ostatnými destináciami je stále rovnako slabý.