Teraz zašiel ešte ďalej a žiada ministerstvo práce o úplné zrušenie gastrolístkov. Hlavné obvinenie PMÚ z 11. februára bolo, že distribútori si rozdelili trh a tiež to, že limitovali počet stravných lístkov prijímaných v obchodných reťazcoch. Úrad najnovšie oslovil ministerstvo so žiadosťou o prehodnotenie systému poskytovania gastrolístkov. Podpredseda PMÚ Radoslav Tóth si myslí, „že tento systém je aj do budúcna náchylný na kartely“.
Nový Čas oslovili všetkých 5 dotknutých spoločností, stanovisko poskytla len spoločnosti VAŠA Slovensko: „S rozhodnutím úradu nesúhlasíme. Podľa nášho názoru je založené na viacerých nepodložených domnienkach, nesprávnom výklade či nepochopení. Využijeme všetky dostupné právne kroky, aby sme preukázali neoprávnenosť rozhodnutia.“
Protimonopolný úrad vidí riešenie v tom, že by sa k mzde namiesto lístkov poskytoval priamy finančný príspevok. „Ten by mal rovnaké daňové a odvodové zvýhodnenie ako gastrolístky,“ doplnil Tóth. Odporcovia tohto návrhu už v minulosti argumentovali tým, že zamestanec, ktorý stravné lístky dostáva, by tak prišiel o často jediný pracovný benefit.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zdôrazňuje, že poskytovanie stravných poukážok je len jednou z možností zamestnávateľa, ako poskytnúť zamestnancom povinný príspevok na stravovanie. Môže tak urobiť aj vo vlastnej jedálni alebo objednaním stravovacích služieb v zariadeniach v okolí. „Vďaka príspevku na stravovanie vie štát zabezpečiť aspoň čiastočnú kontrolu nad stravovaním zamestnancov, a tým aj ich zdravotným stavom. Slúži zároveň ako prevencia pred ochoreniami, ktorých liečenie môže byť zároveň pre štát oveľa nákladnejšie. Sme presvedčení, že zrušenie stravných poukážok by spôsobilo aj výrazný pokles záujmu o stravovacie zariadenia na Slovensku, čo by malo negatívny dopad aj na sociálnu oblasť a zamestnanosť,“ reagoval Michal Stuška z ministerstva práce.