"Nenažranosť ľudí je obrovská a sú nepoučiteľní," vyhlásil s tým, že korupčné praktiky prežívajú vo všetkých oblastiach spoločenského života. V relácii kritizoval spochybňovanie Špeciálneho súdu a Špeciálnej prokuratúry zo strany niektorých politikov, ktoré sa podľa neho odrazilo v znížení spolupráce verejnosti pri odhaľovaní korupcie. Ľudia sa podľa Kováčika obávali, že po zrušení špeciálnych inštitúcií sa ich agenda vráti na miestnu úroveň, kde boj s korupciou komplikujú osobné prepojenia. Za jeden z kľúčových faktorov pri odhaľovaní korupcie považuje Kováčik inštitút agenta. Ako zdôraznil agent sa využíva v súlade so zákonom, nie je preto dôvod spochybňovať ľudí, ktorí sa rozhodnú s vyšetrovateľmi spolupracovať.
Názor, že Špeciálny súd a prokuratúra výrazne pomohli v boji s korupciou prezentoval aj právnik Transparency International Pavel Nechala. Ich pôsobenie sa podľa neho pozitívne odrazilo v hodnotení verejnosti, ktorá v porovnaní rokov 2005/2006 vníma pokles korupcie. Zásadnejší úspech v potieraní korupcie bude podľa Nechalu možný až po tom, ako ľudia zmenia svoje každodenné správanie. Upozornil, že podľa prieskumov až v 50 percentách prípadov korupciu iniciuje ten, čo potrebuje niečo vybaviť. Pomôcť by mohlo aj odhalenie veľkej kauzy, ktorá by sa nezastavila ani pred politickými špičkami.
Korupcia je našim národným športom, tvrdí Kováčik
BRATISLAVA - Korupcia je národným športom Slovákov a budú sa musieť vymeniť generácie, aby sa to zmenilo, povedal v dnešnej diskusnej relácii SRo Sobotné dialógy šéf Úradu špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik.