Žiaci si mohli vyskúšať písanie kriedou na tabuľky, narábanie s pierkami, ktoré sa namáčajú do kalamárov s tušom, či pocítiť na vlastnej koži telesné tresty zaužívané v minulosti, ako kľačanie na polienku či bitka trsteničkou po prstoch.
„Je to také živé múzeum. Takto sme si chceli uctiť pamiatku nášho rodáka Jozefa Mistríka, ktorý bol významným profesorom, slovenským jazykovedcom i literárnym vedcom,“ povedal autor celého projektu Ján Piško s tým, že chcú, aby sa deti vrátili v čase a videli, ako študovali naši predkovia.
Taktiež je v ich záujme, aby sa školáci dozvedeli niečo o histórii Španej Doliny, baníctve či mineráloch, ktoré sú typické pre túto oblasť. „V triede je napríklad tabuľa, aká bola zhruba pred sto rokmi, katedra, lavice či harmónium. Niektoré z týchto vecí sa zachovali, iné sme dali vyrobiť podľa dobových fotografií,“ dodal Piško s tým, že o školu v Španej Doline a záujem navštíviť ju prejavili viaceré inštitúcie z celého Slovenska.
Polienko
„Kľačali na ňom neposlušní žiaci. Keby boli takéto tresty teraz, asi viac poslúchame, lebo to veľmi tlačí a bolí,“ vraví Lukáš (9).
Tabuľka
„To je taký starý tablet, písalo sa na ňu kriedou, keď ešte nebol papier,“ hovorí Jakub (9).
Počítadlo
„Je to stará kalkulačka, na ktorej sa počítalo. Kalkulačka je však oveľa jednoduchší vynález,“ myslí si Timo (9).
Pierko a kalamár
„Písanie perami, aké máme teraz, je jednoduchšie, ale toto je zaujímavejšie, až na tie špinavé ruky,“ povedala Lívia (9).
Trstenica
Telesné tresty boli v Rakúsko-Uhorsku zákonom zrušené v roku 1870. „Palička, ktorou dostávali za trest tí neposlušní po rukách,“ opisuje Tamara (9).