Rozhodli o tom hlasy 207 členských krajín na mimoriadnom kongrese FIFA v Zürichu.
O novej hlave svetového futbalu sa rozhodlo v 2. kole. V tom prvom ani jeden z kandidátov nezískal potrebný dvojtretinový počet hlasov (138) a v 2. kole rozhodla nadpolovičná väčšina hlasov. Generálny sekretár UEFA Infantino dostal podporu od 115 asociácií. Uspel v konkurencii bývalého zastupujúceho generálneho sekretára FIFA Jeromea Champagneho, jordánskeho princa Aliho Bin Al Husseina a bahrajnského šejka Salmana bin Ebrahima Al Khalifu, súčasného prezidenta Ázijskej futbalovej konfederácie (AFC). Tesne pred voľbami sa vzdal kandidatúry juhoafrický obchodník Tokyo Sexwale bez toho, že vyjadril osobnú podporu niektorému zo zostávajúcich volebných rivalov.
Víťaz volieb mení na poste Švajčiara Blattera, ktorý FIFA viedol od roku 1998. Bude od roku 1904 deviatym prezidentom riadiaceho orgánu futbalu na planéte. Blatter uspel v prezidentských voľbách minulý rok v máji piatykrát za sebou, ale zmietol ho rozsiahly korupčný škandál. Rovnako ako prezidenta UEFA Michela Platiniho, ktorý spolu s Blatterom dostali šesťročné suspendácie (pôvodne 8-ročné-pozn.) od etickej komisie FIFA za netransparentnú platbu 2 miliónov švajčiarskych frankov ešte z roku 2011.
V tajnom hlasovaní potreboval získať víťaz v 1. kole dve tretiny z celkového počtu platných hlasov. Každá z členských asociácií FIFA mala jeden hlas. V 1. kole princ Ali Bin Al Hussein získal 27 hlasov, Champagne 7, šejk Salman bin Ebrahim Al Khalifa 85 a Gianni Infantino 88. Prvýkrát od roku 1974 sa konali voľby aj v 2. kole. Tam už víťaz dostal 115 hlasov, šejk Salman Al Khalifa 88 hlasov, princ Ali Bin Al Hussein 4 hlasy a Champagne ani jeden.
Pred samotnými prezidentskými voľbami dostal ešte každý z kandidátov priestor na záverečnú 15-minútovú prezentáciu pred delegátmi. Jordánsky princ Ali Bin Al Hussein povedal, že "on jediný úprimne reprezentuje nový štýl vedenia a môže garantovať nezaujatosť, resp. nulovú akceptáciu korupcie, rasizmu, sexizmu či inej diskriminácie". Po ňom dostal čas bahrajnský šejk Salman bin Ebrahim Al Khalifa, súčasný prezident Ázijskej futbalovej konfederácie (AFC). "Musíme konať zodpovedne vo finančnej oblasti. Nezadlžím FIFA kvôli zvoleniu za prezidenta," povedal.
Bývalý zastupujúci generálny sekretár FIFA Jerome Champagne z Francúzska sa štylizoval do úlohy lojálneho ochrancu a služobníka FIFA. Kandidát UEFA a jej generálny sekretár Gianni Infantino plynulo prechádzal v príhovore do angličtiny, taliančiny, francúzštiny a španielčiny a vykreslil sa ako líder pre celosvetovú FIFA, hoci dodal, že "Európa potrebuje viac". Ponúkol tiež každej členskej asociácii 5 miliónov USD na rozvojové investičné projekty.
Ako posledný vystúpil juhoafrický obchodník Tokyo Sexwale, ktorý sa po zanietenom prejave na jeho konci vzdal kandidatúry. "Futbal nie je zlomený, je v poriadku. Len ho treba rozvíjať. Úlohou je zmeniť ihrisko z hnedého poľa na zelený trávnik," povedal a zožal aj "standing ovations" od niektorých delegátov.
V piatok v Zürichu mimoriadny kongres prijal aj balík reforiem organizácie. Ten obsahuje kompletnú rekonštrukciu vedenia FIFA a obmedzenie funkčného obdobia popredných funkcionárov orgánu vrátane prezidenta. Na schválenie reforiem boli potrebné tri štvrtiny hlasov 207 členských krajín (156), za hlasovalo 179 asociácií. Proti hlasovalo 22 členov, šiesti nedali platný hlas. Kongres FIFA prijal balík reforiem s cieľom obnoviť dôveryhodnosť futbalového orgánu, ktorý sa v uplynulom období zmietal v korupčných aférach. Vrcholných funkcionárov, vrátane prezidenta, môžu v budúcnosti zvoliť maximálne trikrát na dobu 4 rokov. Kongres tak odsúhlasil návrh reformnej komisie FIFA, ktorý výkonný výbor schválil už v decembri a dva dni pred voľbami urgoval ich prijatie. Výkonný výbor sa zmení na dozornú radu, ktorá bude mať 36 členov. Bude rozhodovať o politických a strategických otázkach, nie o financiách. Oddelia sa tak manažérske a politické funkcie. Financie bude mať pod palcom generálny sekretár. Členov rady budú voliť jednotlivé členské konfederácie, revízna komisia preverí ich dôveryhodnosť. Z každej konfederácie bude musieť byť v rade aspoň jedna žena. Odmeny funkcionárov budú verejné. Reformy majú vstúpiť do platnosti do 60 dní.