V prešovskej nemocnici ju museli hospitalizovať pre podozrenie z nákazy vírusom zika. Jej zdravotný stav sa však našťastie natoľko zlepšil, že ju po trojdňovom pobyte v nemocnici mohli v piatok prepustiť. Podľa lekárov je úplne zdravá. Atraktívna študentka odcestovala do Južnej Ameriky v druhej polovici januára. Spoločnosťou Lufthansa sa prepravila z Frankfurtu nad Mohanom do Caracasu. S pocitmi, ktoré zažívala na nemeckom letisku, sa zverila aj na sociálnej sieti. „Veľa snívam, no sny sú na to, aby sa plnili. Takže doláče-koláče pripravené a môžeme ísť objavovať svet za veľkú mláku,“ napísala celá šťastná z toho, že sa jej otvorila príležitosť, na ktorú čakala roky.
Jej nadšenie z objavovania neznámeho sveta, ktoré trvalo mesiac, však dostalo po návrate poriadnu trhlinu. Viktórii sa zhoršil zdravotný stav, začala cítiť bolesti v kĺboch, na tvári sa jej objavili vyrážky, pociťovala slabosť a únavu. Lekári zistili, že ide o príznaky, pri ktorých sa nedá vylúčiť vírus zika. Vzorky, ktoré jej odobrali, preto poslali do laboratória v Hamburgu. V piatok ťažkosti našťastie ustali a mohli ju prepustiť z nemocnice, hoci výsledky analýzy z Hamburgu ešte nie sú k dispozícii.
Môže na verejnosť, ale nesmie darovať krv
„Môže sa pohybovať na verejnosti. Žiadny problém, nič jej nehrozí. Bola poučená o epidemiologickom režime, odišla s inštrukciami, ktoré zabraňujú tomu, aby sa vírus šíril. Nemá žiadne obmedzenie stravy, no nesmie darovať krv,“ uviedla primárka oddelenia infektológie Nataša Špiláková. Viktória nie je tehotná a pri víruse zika sú ohrozené najmä ženy na konci druhého a začiatku tretieho trimestra. Odporúčania pri sexuálnom styku sa týkajú pri tomto ochorení mužov, nie žien, dodala Špiláková.
Ak sa potvrdí, že Viktóriu naozaj napadol vírus zika, tým, že mu odolala, získala jednu obrovskú výhodu oproti ostatným ženám. Je jedinou Slovenkou, ktorá môže cestovať do Južnej Ameriky bez ohrozenia. „Kto raz vírus prekonal, druhý raz ho nedostane,“ potvrdila primárka. Viktória opustila nemocnicu ráno, doma sa však potom nezdržiavala a v príbytku jej rodičov na zvonenie nikto nereagoval.
8 najdôležitejších otázok
1. Kde sa vírus vzal?
Prvýkrát sa s ním stretli lekári v roku 1947 v africkej Ugande. Potom sa objavil až o 70 rokov neskôr na ostrovoch v Mikronézii. Za posledné tri roky hlásia lekári prípady z Južnej Ameriky, okolitých ostrovov a najnovšie aj z Európy.
2. Čo spôsobuje nákazu?
Komár Aedes aegypti je ofi ciálnym šíriteľom tohto ochorenia. Ten prenesie vírus na človeka. Ak komár poštípe osobu nakazenú vírusom zika, môže tento istý komár preniesť nákazu na iných ľudí.
3. Aké sú príznaky?
Vírus má podobné príznaky ako chrípka, sú to napríklad únava, bolesť hlavy a svalov. Inkubačný čas je od 3 do 12 dní. Zvýšte pozornosť, ak vás trápi:
- zvýšená teplota (viac ako 38,5 ˚C)
- bolesti kĺbov, niekedy sprevádzané aj ich opúchaním,
- vyrážky šíriace sa z tváre na telo,
- zápal očných spojiviek.
4. Kto je najviac ohrozený?
Zika spôsobuje mierne ochorenie, ktoré po niekoľkých dňoch ustúpi. Asi 80 percent ľudí sa ani nedozvie, že tento vírus prekonalo. Ohrozené sú však tehotné ženy, pretože zika vplýva na zdravie novorodencov. Spôsobuje vznik mikrocefálie, ktorú spre vádzajú neurologické poruchy a záchvaty.
5. Ako sa šíri?
- poštípaním infi kovanými komármi
- pohlavným stykom
- materským mliekom
- transfúzio
- cez placentu počas tehotenstva
- počas pôrodu z matky na dieťa
6. V ktorých krajinách najviac hrozí nákaza?
- Južná a Stredná Amerika
- Thajsko
- Venezuela
- Barbados
- Maldivy
- Guadeloupe
- Fidži
- Dominikánska republika
7. Dá sa pred nákazou chrániť?
Najúčinnejšou ochranou je vyhýbať sa rizikovým krajinám. Používať repelentné prípravky, sieťky proti hmyzu. Vyhýbať sa intímnemu styku s osobami, ktoré sa prednedáv nom vrátili z rizikových krajín.
8. Je vírus liečiteľný?
Doposiaľ neexistuje žiadna vakcína ani liek účinkujúce proti nákaze. Liečba príznakov spočíva v podávaní bežne dostupných liekov proti bolesti a horúčke. Dôležitý je aj dostatočný prísun tekutín.