Napriek tomu sa Sieť v prieskumoch umiestňovala na popredných miestach voličských preferencií. Bývalému kádehákovi však napriek krátkej kariére vyčítajú viaceré chyby. Vyčnieva najmä kupovanie inzercie v Matovičových novinách pol na pol. Dnes bude v ringu Nového Času čeliť tvrdým otázkam aj o tom, či je pripravený sedieť v jednej vláde práve s Obyčajnými ľuďmi.
V kampani Siete najviac vyčnievajú dve požiadavky – hmotná zodpovednosť politikov a vylúčenie schránkových firiem.
Ako predpoklady toho reálneho plánu, ktorý chceme presadiť a je sústredený práve na zvýšenie príjmového štandardu ľuďom, ktorí pracujú.
Prečo ste neorientovali tieto požiadavky priamo na zdravotníctvo a školstvo, ktoré viac symbolizujú zlý stav u nás?
Pretože aj v zdravotníctve a školstve potrebujeme tie zdroje. My sme urobili sumár 10 záväzkov voči ľuďom a zdravotníctvo a školstvo tam majú prioritu. Len hovoríme, že hmotná zodpovednosť a výluka schránkových firiem sú predpoklady toho, aby sme náš plán aj v týchto oblastiach vedeli naplniť. Lebo ak sa vám ročne stratí zo zdravotníctva 800 miliónov eur a masérska klinika dostáva ročný objem na úrovni 250 sestier, tak máte niekde problém.
V prípade týchto rezortov hovoríte o ministerkách. Máte už konkrétne mená, ktoré by ste na týchto postoch chceli?
Pracovnú skupinu pre zdravotníctvo vedie v Sieti pani primárka Copáková a pracovnú skupinu pre vzdelávanie vedie pani Zimenová. V prvej desiatke na kandidačnej listine ponúka Sieť päť žien a ak budeme účastní na novej vláde, tak prinajmenšom takýto pomer zachováme aj pri obsadení exekutívy. Je možné, že za Sieť bude ministeriek viac ako ministrov.
V posledných týždňoch ste sa neurčito vyjadrili o spolupráci so Smerom. Aká je teda definitívna verzia – pôjdete s nimi do koalície alebo nie?
My sme hovorili o tom, že ľudia si zaslúžia to, aby politici niesli osobnú zodpovednosť za svoj vlastný výkon a aby nám tu schránkové firmy nerabovali verejné zdroje, a ten výrok dnes opakujem. Zaslúžia si to a my sme motivovaní to pre nich urobiť. Zistili sme, že každú jednu príležitosť, ktorú Smer mal to nejakým spôsobom podporiť, hodil do koša. Nemáme dôvod si myslieť, že by sa to s nimi dalo urobiť, a preto hovoríme, že nepôjdeme do vlády so Smerom.
So Smerom však máte, podľa vašich slov, podobné postoje k utečencom či rovnako ste sa vyjadrili, že nebudete rušiť sociálne balíčky.
Nemáme rovnaký pohľad ako Smer na sociálne balíčky, pretože pre nich je to podstata. Za osem rokov nechali zdravotníctvo prísť do kolapsu, osem rokov nechali školstvo stagnovať a tuto niekde na chodníku porozhadzujú nejaké almužny. Hovoríme len, že to je mimo bežného ihriska, kde nemá zmysel s nimi súťažiť, pretože to podstatné pre ľudí je fungujúci štát. Nie rozhadzovanie almužien pol roka pred voľbami. To robia oni, pretože nič iné nevedia.
Kde je teda rozdiel medzi vami a Smerom?
Smer funguje ako benzínová pumpa, kde máte nekvalitný benzín, stojí veľa peňazí, ale na konci dostanete plyšovú hračku zadarmo ako darček. A našou predstavou je fungujúci štát, kde máte kvalitný benzín, za slušnú cenu a neodídete s nejakým zbytočným mončičákom zadarmo.
Ako vidíte možnosť spojiť sa po voľbách s Igorom Matovičom, ktorý vás zatiahol do kauzy Nahrávka?
Nemám žiadne morálne právo niekomu dávať červenú alebo zelenú kartu. To právo majú len ľudia. My sme povedali, že nevylučujeme nikoho z tej debaty a že pre nás je podstatná účasť na vláde iba za predpokladu, že bude nástrojom. Pre nás to nie je cieľ. Pre nás je to prostriedok, ako presadiť plán, o ktorom sme presvedčení, že ho Slovensko potrebuje.
Dávate si pozor na to, keď sa rozprávate s politikmi, či si vás nenahrávajú?
Nie, nedávam, rozprávam tak ako doteraz, normálne, spontánne, úprimne, otvorene. Nebavil by ma život v nejakej klietke, kde sa stále musíte pozerať za chrbát, kde vás kto nahráva. Čo z takého života človek má? Nemalo by zmysel, keby som sa stále musel strážiť.
Podpásovka:
Prečo v Prievidzi, kde je primátorkou vaša podpredsednícka Katarína Machácková, nazvali ulicu po nacistovi Maxovi Brosem, ktorý bol aj priateľom Hitlera? Sympatizuje niekto zo strany s podobnými myšlienkami?
Rozhodnutie opomenovaní ulice prijalo mestské zastupiteľstvo v Prievidzi po prerokovaní v príslušných komisiách a pripomienkovaní verejnosťou. Išlo ojednu z požiadaviek významného investora, aby obchodné meno, zhodné smenom zakladateľa spoločnosti, bolo spojené aj s názvom príslušnej ulice. Je to tak všade v približne 50 fabrikách Brose na svete, okrem Nemecka napríklad aj v Kanade alebo Portugalsku. Slovensko nepotrebuje byt znova raz pápežskejšie, ako pápež. Sympatie k jednému z najväcších zločincov v histórii neprechováva v #SIETI, samozrejme, nikto.