Či to bolo preto, že sa konečne ocitol medzi najvyššou politickou ligou, nevedno. Úsmev mu však z tváre zmizol pri otázkach okolo rodinnej privatizácie štátneho podniku Lesostav, kde ho jeho otec dosadil do vedenia ako 21-ročného mladíka. Firmu kúpili za babku a po troch rokoch skrachovala. Ešte predtým Dankovci stihli rozpredať miliónový majetok. Národniar sa však v diskusii vykrúcal, ako mohol. Jeho prejav zhodnotila odborníčka na neverbálnu komunikáciu.
Andrej Danko na nepríjemné otázky z inej televízie, kde je ako doma, asi nie je zvyknutý. Podľa odborníčky na neverbálnu komunikáciu pri vysvetľovaní rodinnej privatizácie nepôsobil vôbec presvedčivo. Danko akékoľvek pochybenia či náznaky tunelovania sprivatizovanej firmy odmieta a nazýva ich „pamfletom, ktorý napísali ľudia, ktorí sa museli so SNS rozlúčiť“. Narážal asi na Annu Belousovovú, ktorá v roku 2013 upozornila na nezrovnalosti pri jeho zbohatnutí. Dankovci totiž zo 43 miliónov korún za firmu zaplatili iba desať miliónov, čo potvrdil aj Fond národného majetku.
Danko dnes tvrdí, že Lesostav skrachoval pre staré dlhy pôvodného riaditeľa, ktorý neplatil odvody. Sám riaditeľ Lesostavu pred privatizáciou Bohuš Demjan to však odmieta s tým, že žiadne vysoké dlhy tam neboli. „Zvaľovať vinu na predchádzajúce vedenie je zbabelé,“ tvrdí Demjan a dodáva, že Danko by mal prestať byť zbabelec a konečne začať hovoriť pravdu. V Markíze sa národniar vykrúcal. „Svojho otca milujem. Úspechy a pády v podnikaní ma kreujú," uviedol Danko s tým, že je to vec názoru, ako sa na takú privatizáciu pozerať.
Danko v stanovisku pre Nový Čas trvá na tom, že privatizácia prebehla v súlade so zákonom a s krachom ani tunelovaním nemá nič spoločné. Faktom však je, že ako mladík sedel v predstavenstve spoločnosti, ktorá po troch rokoch ich pôsobenia skončila. „Sú to klamlivé a lživé veci,“ snažil sa vykrútiť z témy. Priznal však, že v roku 1999 rozpredali majetky za 52 miliónov korún (3,2 milióna eur v dnešných cenách) a do svojej novej firmy ako mladý študent vložil 1,5 milióna korún (dnes 49-tisíc eur).
Kauza Lesostav
- Dankovci sprivatizovali Lesostav Revúca v roku 1996.
- Zaplatiť mali 43 miliónov korún, no zaplatili iba desať. Doteraz neuhradili plnú sumu.
- Hodnota firmy bola 60 miliónov.
- Po troch rokoch firma skrachovala.
- Majetok za 52 miliónov korún rodina rozpredala.
- Andrej Danko ako 21-ročný sedel vo vedení firmy.
Dankov neverbálny prejav hodnotila Daniela Paculíková.
„Strieškou z rúk sa snažil pôsobiť ako božská autorita, ktorá má vždy pravdu. Nafúkanosť podčiarkol miernym zaklonením hlavy s vystrčenou bradou.“
„Perom maskuje nervozitu a ľavou rukou apeluje na city. Snaží sa presvedčiť o pravde, tá sa však dokáže presadiť aj sama. Jeho gestá čestnosť vôbec nepotvrdzujú.“