Mladý bojovník utrpel v októbri minulého roka dvojnásobné krvácanie a masívny opuch mozgu po údere do hlavy na ligovej súťaži. Lekári mu museli odstrániť časť lebečnej kosti. Mesiac tak žil s preliačeninou na hlave. Tú však elegantne vyriešila tzv. kranioplastika.
Denisovu operáciu viedol prednosta Neurochirurgickej kliniky na Kramároch profesor Juraj Šteňo. Pre Nový Čas vysvetlil, čo všetko takýto zákrok znamená. „Časť lebky sa odstraňuje na prechodnú dobu vtedy, keď je tlak vo vnútri lebky zvýšený natoľko, že ohrozuje mozog a treba ho znížiť, aby bol mozog dostatočne zásobený krvou,“ hovorí profesor.
Následne sa vykoná tzv. kranioplastika, keď sa do hlavy naspäť vkladá buď pacientova vlastná kosť, alebo sa defekt lebky uzavrie iným umelým materiálom, ako je napríklad keramika či titán. Denisovi vyoperovali lekári časť čelovej, spánkovej a temennej kosti. Mladíkovi vrátili do hlavy jeho vlastnú kosť po mesiaci. Teraz sa čaká, či ju organizmus prijme. Kickboxer priznal, že chce opäť trénovať, no počas najbližšej doby by mal na fyzickú záťaž zabudnúť. „Čas ukáže, akú športovú aktivitu bude môcť vykonávať,“ upozornil odborník.
Ako sa robí kranioplastika
1. Pacientovi s opuchom mozgu vyberú časť lebky, aby mu odstránili opuch.
2. Vyoperovanú kosť umiestnia do kostnej banky. Dovtedy má v hlave tvrdú plenu.
3. Kosť vrátia na pôvodné miesto po niekoľkých týždňoch až mesiacoch. Ak by sa neujala, vymenia ju za umelú náhradu, ktorú pripevnia titánovými dlážkami.
4. Ranu zašijú. Pacient má na čas drenážny vývod.