Po piatich rokoch tam znova spustili výrobu a zamestnali 85 ľudí. V závode robia sklo aj ručne. Výrobky putujú najmä do zahraničia, o poháre prejavili záujem už aj v Indii a Egypte.
V sklárňach s vyše 170-ročnou históriou spojazdnili jedinečnú taviacu pec, ktorá pracuje na báze kyslíka a plynu a znižuje emisie na minimum. Výroba sa rozbehla v novembri, no naplno začalo vyše 80 ľudí zarezávať vo februári. „Taviaca pec pracuje na báze najmodernejšej technológie vo svete – oxifuell, teda kyslíka a plynu. Sme oveľa šetrnejší k životnému prostrediu ako v minulosti,“ povedal konateľ R-GLASS Trade Ján Riečica. Takýto systém umožňuje taviť pri vysokých teplotách, čím dochádza k dokonalému pretaveniu sklárskeho kmeňa a dosiahnutiu vysokej čistoty skla. Nadviazali na tradíciu a zameriavajú sa na výrobu pohárov bez stopky. No šikovní sklárski majstri sa pustili aj do tradičnej ručnej tvorby.
Zaujali vo svete
Nové sklárske výrobky zožali veľký úspech na svetovej výstave vo Frankfurte. „Oprášili sme populárnu Zlatú Zuzanu, ktorú prinášame v novom šate. Prejavili o ňu záujem najmä Vietnamci,“ prezradil obchodný riaditeľ Alexander Cetner. Poháre s moderným plechovkovým dizajnom zasa poputujú do Juhoafrickej republiky. O výrobky z Huty je záujem aj v Indii, Libanone, Egypte, Taliansku, Kanade či v USA. V rámci Slovenska distribuujú hlavne reštauračný sortiment. „Naša kapacita je 1,2 milióna kusov skla a 300- až 500-tisíc kusov lisovaného skla mesačne, a tak postupne plánujeme do výroby prijať ďalších 35 ľudí,“ ozrejmil Cetner.
Skláreň v Katarínskej Hute
S výrobou skla začali v roku 1841. Ich sklo sa stalo svetoznámym a vyvážalo sa do rôznych kútov sveta. S poltárskou, zlatnianskou a katarínskou sklárňou sa spája kolekcia Zlatá Zuzana, ktorá zapĺňala takmer všetky vitrínky v našich domácnostiach. Sklárne krachli naraz, keď aj v Poltári, na konci roku 2011.