Kým predtým to boli konflikty či úrazy, tentoraz môže ísť farmárom o holý život. Na odľahlom statku sa totiž našli zdochliny zvierat, s ktorými „hviezdni“ farmári bezhlavo manipulujú, čím porušujú zákon! Oveľa horší je však fakt, že sú vystavení obrovskému riziku hrozby besnoty!
Doterajšie ročníky Farmy boli plné kurióznych situácií, ale nad tým, čo sa deje v jej siedmom pokračovaní, nielen diváci krútia hlavou. Hneď po tom, ako prišli súťažiaci na opustený statok, začalo sa veľké upratovanie, aby sa dokázali „komfortne“ ubytovať vo svojom novom domove. Pri skúmaní a upratovaní spustošeného príbytku však našli pozostatky zvierat, ktoré okamžite vyvolali prvotné obavy z návštevy neželanej zveri. Ďalšie nálezy však boli oveľa horšie. „Našla som mŕtvu líšku... Ak by ste chceli vedieť,“ kričala Lenka Hrčková na ostatných farmárov. Nato Tomáš Mrva pridal: „Daj ju dole, zjeme ju.“
Hneď potom už išli skúmať zdochlinu, ktorá len tak ležala v sene. Mrva ju začal chytať a odnášal ju von. „Neviem, kam to dať,“ dodal. Farmári si evidentne neuvedomili, že rozhodne nekonajú správne. „Povinnosťou každého je oznámiť najbližšiemu užívateľovi poľovného revíru nález. Zákon totiž hovorí jasne: Kto na seba alebo na iného bez povolenia prevedie zver alebo ryby, dopúšťa sa trestného činu pytliactva,“ vysvetlil Imrich Šuba, riaditeľ Slovenskej poľovníckej komory. Ak teda farmári manipulovali so zdochlinami divej zveri, ktoré našli, porušili tým zákon. Aby toho nebolo málo, farmárom môže ísť aj o život. Pokiaľ bola líška besná, pri manipulácii s jej mŕtvym telom sa môžu nakaziť týmto ochorením.
„Ak ide o mäsožravca, je to veľmi nebezpečné. Hrozí nákaza besnotou. Je dôležité vyšetrenie u lekára,“ povedala Zuzana Büchlerová zo Štátnej veterinárnej správy SR. Prečo sa teda kompetentní rozhodli pre takéto „nástrahy“ na farmárov? „Účinkujúci vedeli o tom, aké náročné podmienky ich na Farme čakajú a písomne sa zaviazali chrániť svoje zdravie. Mŕtve zvieratá sa v prírode vyskytujú, ale nedalo sa predpokladať, že farmári budú reagovať práve takto,“ povedal PR manažér TV Markíza Peter Bednár.
Mali by okamžite vyhľadať lekára
Zuzana Büchlerová, Štátna veterinárna správa SR
- Určite by nemali manipulovať s takýmito kadávermi, pretože by sa mohli nakaziť besnotou. Pokiaľ je to v lese, treba to oznámiť správcovi lesa - revíru. On má povinnosť odstraňovať tieto kadávery. Pokiaľ sa to nájde v obci, treba to nahlásiť obci alebo príslušnej regionálnej veterinárnej správe. Dupľom, ak ide o mäsožravca, kde by bolo potrebné vyšetrenie na besnotu. Je to veľmi nebezpečné, a ak s tým osoba manipuluje, môže sa nakaziť besnotou. Dôležité je aj vyšetrenie konkrétneho kadáveru.