Niektoré z nich predstavujú verejnosti vôbec po prvýkrát. Výstava nádherných kníh je venovaná Johannovi Gutenbergovi, vynálezcovi kníhtlače. Niektoré boli kedysi pre širokú verejnosť doslova pod zámkou.
Pýchou zrekonštruovaného renesančného kaštieľa šľachtického rodu Apponyiovcov je jeho historická knižnica so vzácnymi dielami. Od 1. marca si v nej návštevníci môžu pozrieť aj skutočné knižné skvosty, aké u nás ešte neboli vystavené. „Patrí medzi ne Biblia benátska, unikátna nielen svojím vyhotovením, ale aj zdobením listov, či kniha Umenie zomrieť, ktorá obrázkami i sprievodným slovom ukazuje, ako by mal človek odísť na druhý svet so všetkými cnosťami, aké vyznával počas života. Obe pochádzajú z 15. storočia,“ prezradil správca knižnice Peter Králik.
Na výstave je aj Biblia Germanica z roku 1477, ktorú vytlačili len pár rokov po prvej Gutenbergovej Biblii. V Európe je z nej len 10 kusov. „Biblie od Martina Luthera je na svete tiež len pár kusov,“ dodal Králik. Podľa historikov sa veľmi vzácne knihy zamykali v stredoveku reťazou, aby sa k ich obsahu dostali len povolaní.
Slávni hostia v kaštieli
- albánska kráľovná Geraldina
- členovia prezidentskej dynastie Rooseveltovcov
- speváčka Josephine Bakerová
- maharadža z Patialy
- Thomas Cardeza, jeden z najbohatších pasažierov Titanicu