Chcel investovať do budúcnosti a nehnuteľnosť kompletne zrekonštruovať. Problém však nastal, keď prepísal polovicu domu na svoju manželku Máriu (36). Tá sa s ním po krátkom čase rozviedla a neskôr vyhlásila osobný bankrot. Dom sa dostal do dražby a Roman stratil razom strechu nad hlavou.
Roman si na prerábku vzal úver, ktorý mal splácať spolu s manželkou. „Žena sa po dražbe vyjadrila, že to platiť nebude, lebo z domu nič nemá. Chcel som teda úver navýšiť a platiť ho sám,“ hovorí vojak. Hnevá ho, že správca dal do dražby celý dom a nielen exmanželkinu časť.
Nehnuteľnosť vydražil Erik Dóczi za 83-tisíc €. Podľa vojakových slov má tento muž veľké konexie. Človek s rovnakým menom a titulom pracoval ako právnik pre mesto Malacky. „Dal som na neho trestné oznámenie za vyhrážanie. Pod nátlakom som musel podpísať zmluvu, že som v dome v podnájme za 300 € mesačne. Zrušili mi aj trvalý pobyt,“ hovorí zúfalo vojak, ktorý nerozumie, ako ho mohli nechať ako bezdomovca, kým o všetkom nerozhodol súd.
Prvý nájom mal zaplatiť 15. januára tohto roka. Dva dni predtým prišiel šok. „Vymenil mi všetky zámky. Ako si dovolil neumožniť mi vstup dnu, keď mám platnú nájomnú zmluvu? Mám tam všetok môj hnuteľný majetok,“ neveriacky vraví vojak. Nový Čas sa snažil skontaktovať aj s Dóczim, stanovisko k prípadu však neposkytol.
Zodpovedný aj za ženu
Roman našiel útočisko vo vojenskej ubytovni. Zdá sa, že na dom bude musieť zabudnúť. Dražbu mala na starosti Aukčná spoločnosť, jej konateľ Marek Piršel tvrdí, že postupovali podľa zákona. Do súpisu majetku Romanovej ex zapísal správca majetku konkurznej podstaty aj jeho podiel, pretože podpísal záložnú zmluvu, ktorou ručil za spoločný úver. Aj Roman mal zabezpečiť záväzky zbankrotovanej manželky.
Šimek podľa konateľa, aby neprišiel o svoju časť domu, mal len dve možnosti. Vyplatiť správcovi sumu v hodnote jeho podielu alebo zatiahnuť pohľadávku z úveru. Tým, že to neurobil, správca musel speňažiť nehnuteľnosť prostredníctvom dražby. Roman sa obrátil aj na súd s návrhom na začatie konania o určenie neplatnosti dobrovoľnej dražby. Súd však podľa hovorcu Pavla Adamčiaka do dnešného dňa od navrhovateľa neeviduje poplatok za súdne konanie.
Ako neprísť o majetok
"Aby po rozvode nebol pre dlh jedného z manželov postihnutý majetok druhého, dá sa tomu zabrániť modifikáciou bezpodielového vlastníctva, a to dvoma spôsobmi. Manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť zákonom určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. Z niektorých vecí tak nebude možné uspokojovať dlh jedného z manželov. Môžu tiež vyhradiť vznik bezpodielového vlastníctva ku dňu zániku manželstva. Až do zániku manželstva tak manželia nadobúdajú majetok samostatne a samostatne ním disponujú. Dohoda vyžaduje formu notárskej zápisnice," uviedol právnik Marek Benedik.