Medzinárodné spoločenstvo vytvára tlak na balkánske krajiny, aby vpúšťali migrantov na svoje územia, ale Macedónsko otvára hranice len nakrátko a pre niekoľko stoviek utečencov. Informácie vo štvrtok priniesla tlačová agentúra AP.
"Podľa môjho názoru musíme počítať s tým, že hranica (s Macedónskom) zostane zatvorená," uviedol námestník gréckeho ministra vnútra pre imigračnú politiku Ioannis Muzalas. "Kým bude hraničný priechod zatvorený a kým európsky systém prerozdeľovania a rozmiestňovania migrantov nezačne fungovať, títo ľudia zostanú nejaký čas v našej krajine," dodal.
V týchto dňoch je v Grécku uviaznutých približne 30 000 utečencov a ďalších migrantov, pričom 10 000 z nich sa nachádza pri hraničnom priechode pri dedine Idomeni v blízkosti hranice s Macedónskom. V stredu prišli do dvoch oficiálnych gréckych táborov pri hranici stovky ďalších ľudí vrátane mnohých rodín s malými deťmi. Oba tábory sú už také preplnené, že tisíce ľudí si postavili stany na okolitých poliach.
Sýrčan Ramasán Hasan povedal, že mu zabránili v prekročení hranice, pretože grécka polícia si nesprávne zapísala podrobnosti o jeho osobe, to znamená, že dátum narodenia na jeho oficiálnych dokumentoch a v pase sa nezhodoval s dátumom zaznamenaným políciou.
"Ukázal som gréckym úradom doklady - narodil som sa 24. júla 1963 - a oni si zapísali môj dátum narodenia 1. januára 1963. Výsledkom bolo, že som nemohol prejsť cez hranicu... Stalo sa to aj ďalším ľuďom," uviedol Sýrčan a dodal, že chybu nakoniec napravili.
Grécky minister zahraničných vecí Nikos Kotzias vyhlásil, že krajina môže zvládnuť do 150 000 migrantov. "Nikto v Európe nepredpokladal, že problém môže nadobudnúť také obrovské rozmery," povedal Kotzias pre súkromnú televíziu Skai. "Ale nie je dôvod na paniku. Problémy treba riešiť vecne," dodal. Macedónsko medzitým v stredu nakrátko otvorilo hranicu a vpustilo z Grécka na svoje územie niekoľko stoviek ľudí. Stály predseda Európskej rady Donald Tusk prišiel do Macedónska v rámci turné po regióne, kde vedie rozhovory o migračnej kríze. Tusk, ktorá má vo štvrtok navštíviť Grécko a Turecko, dúfa, že zmierni napätie medzi lídrami Európskej únie - obzvlášť medzi susednými štátmi Rakúskom a Nemeckom, a to ešte pred spoločným summitom o migračnej kríze s Tureckom, ktorý sa má konať v pondelok 7. marca.
"Musíme urýchlene zmobilizovať EÚ a všetky členské štáty, aby pomohli riešiť vážnu humanitárnu situáciu migrantov v Grécku a na západnej balkánskej trase," vyhlásil Tusk. Komisár EÚ pre humanitárnu pomoc a krízové opatrenia Christos Stylianides informoval, že chce urýchlene presadiť návrh na vyčlenenie 700 miliónov eur ako pomoc v utečeneckej kríze, pričom 300 miliónov eur má byť vyplatených tento rok.