Genetické výskumy vedcov z University College London naznačujú, že čoskoro vznikne liek na šedivé vlasy. Bude to enzým, ktorý dokáže "vypnúť" určitý gén ovplyvňujúci šedivenie vlasov. Vypnutie tejto časti DNA zabráni vzniku šedivých vlasov, ktoré sa u niektorých jedincov začína objavovať už pred tridsiatymi narodeninami.
,,Je to prvýkrát, čo bol u človeka identifikovaný gén zodpovedný za šedivenie vlasov," uviedol doktor Kaustubh Adhikari z University College London. Kľúčovým génom je ten, ktorý poznajú vedci pod skratkou IRF4. Už niekoľko rokov sa vie, že ovplyvňuje farbu vlasov. A rozhoduje nielen o ich pigmentácii, ale aj o úplnej strate melanínu a vzniku šedivého vlasu či chlpu.
,,Predchádzať šedivým vlasom je teraz jednou z možností a dokonca je možné zvrátiť už zošednuté vlasy. Až zistíme viac o procese pigmentácie vlasov a objavíme všetky gény zúčastňujúce sa tohto procesu, nájdeme bielkovinu či enzým, ktorá bude schopná regulovať aktivitu týchto génov," sľubuje doktor genetiky Adhikari.
Tím profesora Andresa Ruiza-Linares tiež objavil ďalšie gény ovplyvňujúce rast vlasov a chlpov. Napríklad gén Edar ovplyvňuje hustotu fúzov, gén FOXL2 zase husté obočie. Gen PAX3 spôsobuje zrastanie obočia a gén PRSS53 kučeravenie vlasov a chlpov.